Článek
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve čtvrtek uklidňoval veřejnost, že na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) nedošlo k žádnému incidentu poté, co ve středu místo oficiálního přímého přenosu omylem odvysílal simulaci lékařského zásahu.
„Audio pocházelo z probíhající simulace, kde členové posádky a pozemní týmy trénují nouzové situace,“ upřesnila Mezinárodní vesmírné stanice na X. O zmatcích ve vesmíru informoval web The Guardian.
There is no emergency situation going on aboard the International Space Station. At approximately 5:28 p.m. CDT, audio was aired on the NASA livestream from a simulation audio channel on the ground indicating a crew member was experiencing effects related to decompression…
— International Space Station (@Space_Station) June 13, 2024
Ve středu se na živém vysílání z paluby ISS na platformě YouTube objevil nápis, že je přenos dočasně přerušen a k jeho návratu dojde po obnovení spojení. Krátce poté se ozval hlas osoby, která radila posádce, jak pomoct veliteli, který trpí dekompresí.
Stovky lidí, kteří stream sledovaly, si myslely, že se jedná o opravdovou nouzovou situaci. Několik populárních účtů zaměřených na vesmír na incident upozornilo a označily jej za „zvláštní a znepokojivý“.
To, co diváci slyšeli, byl ve skutečnosti test, který prováděl výcvikový tým v Kalifornii. NASA uvedla, že posádka ISS ve skutečnosti v době, kdy k incidentu došlo, spala. „Všichni jsou zdraví a v bezpečí,“ dodala ve svém prohlášení.
Jak funguje Mezinárodní vesmírná stanice ISS?
ISS je v současné době jediná trvale obydlená vesmírná stanice. Je společným projektem pěti kosmických agentur: americké NASA, ruské Roskosmos, japonské JAXA, kanadské CSA a evropské ESA. Základní rozdělení je na ruský a americký segment. Dopravu kosmonautů na stanici a zpět zajišťují transportní pilotované ruské kosmické lodě Sojuz a lodě Crew Dragon od americké soukromé společnosti SpaceX. V přípravě je také využívání amerických soukromých lodí Starliner. Zásobování stanice zajišťují automatické nákladní kosmické lodě – ruské Progressy, americké Cargo Dragony a Cygnusy a japonské HTV.