Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V prezidentských volbách v Namibii zvítězila současná viceprezidentka Netumbo Nandiová-Ndaitwahová, která se stane první ženou v čele této jihoafrické země. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na konečné výsledky voleb, které se konaly minulý týden. O post hlavy státu se ucházelo 15 kandidátů.
Hlavní kandidát opozice Panduleni Itula dostal 25 procent hlasů. Nenaplnily se tak některé předpovědi, že by vládní strana mohla po 34 letech u moci oslabit a mohlo by se konat druhé kolo voleb. SWAPO v zemi vládne a drží prezidentský úřad od získání nezávislosti na Jihoafrické republice v roce 1990.
Nandiová-Ndaitwahová byla v sedmdesátých letech členkou podzemního hnutí za nezávislost Namibie. O vrcholnou funkci se v nynějších volbách ucházela poté, co letos v únoru ve věku 82 let zemřel namibijský prezident Hage Geingob, jemuž lékaři zjistili rakovinu.
„Namibijský národ hlasoval pro mír a stabilitu,“ prohlásila Nandiová-Ndaitwahová po zveřejnění výsledků.
Opozice však výsledky voleb odmítá kvůli technickým problémům, které je provázely, včetně nedostatku hlasovacích lístků, a které si vynutily prodloužení hlasování od středy až do soboty. Opoziční strany tvrdí, že toto prodloužení bylo nezákonné a že výsledky napadnou u soudu. K volbám se registrovalo 1,4 milionu z celkového počtu asi tří milionů obyvatel.
Spolu s prezidentskými se v zemi konaly i parlamentní volby, vládnoucí SWAPO si udržela většinu i v národním shromáždění. Vyhnula se tak osudu vládnoucích stran v sousední Jihoafrické republice či Botswaně, které v letošních volbách při proměně společenských nálad v regionu přišly o dlouhodobě udržovanou většinu, poznamenala AP.
„SWAPO zvítězila. Netumbo zvítězila. Namibie zvítězila. A teď do práce,“ uvedla vládnoucí strana na svém účtu na síti X.
Namibie v posledních letech zaznamenala poměrně silný hospodářský růst, podnícený investicemi do ropy, plynu a zeleného vodíku. Podle údajů Světové banky je však na druhém místě na světě v příjmové nerovnosti. Analytici před volbami upozorňovali na frustraci mladých lidí způsobenou vysokou nezaměstnaností a ekonomickými problémy; vládnoucí SWAPO se naopak opírá o trvalou loajalitu mezi staršími a venkovskými voliči.