Článek
Nedostatek dešťů a neobvyklá vedra způsobená klimatickým jevem El Niño zapříčinily, že kolumbijské nádrže vysychají alarmujícím tempem. Tamní hlavní město Bogota, jež čítá 7,74 milionu obyvatel, a jeho okolí jsou proto rozděleny do devíti zón, ve kterých se střídavě vypínají dodávky vody, upozorňuje BBC. Jedinou výjimku mají nemocnice a školy.
Starosta města Carlos Fernando Galán označil situaci za zoufalou. Omezení začala platit ve čtvrtek a úřady budou situaci každé dva týdny vyhodnocovat. „Neplýtvejme ani kapkou vody. To nám totiž pomůže s tím, aby mohla být omezení rychleji zrušena,“ apeloval starosta na tiskové konferenci, na které opatření oznámil.
Nádrž Chuza, která je součástí systému, jenž zajišťuje asi 70 procent vody v hlavním městě, neobsahuje ani 17 procent své kapacity. Starosta uvedl, že se jedná o nejnižší hodnotu za posledních 40 let. Kolumbijský prezident Gustavo Petro následně varoval také před „neomezenou urbanizací“ a kritizoval „drancování“ přírodních vodonosných vrstev zemědělstvím a stavebnictvím.
Obyvatelé mezitím snižují spotřebu vody. „Jsou věci, které už nemůžeme dělat, například mytí auta,“ řekla agentuře AFP Clara Escobarová, která žije na předměstí města. „Sprchuji se maximálně čtyři minuty a vyhýbám se praní oblečení,“ řekl její spoluobčan Isaac Sandoval.
S nedostatkem vody se v posledních letech potýkalo také Mexico City a hlavní město Uruguaye Montevideo. Za hlavní příčinu sucha se považuje globální oteplování, rychlá urbanizace a špatná infrastruktura. Ne všechna sucha jsou způsobena změnou klimatu, ale nadměrné teplo v atmosféře odčerpává ze země více vlhkosti a sucha zhoršuje, připomíná BBC.