Článek
Německé státní zastupitelství vyšetřuje kvůli možné sabotáži opakované přelety dronů nad důležitou průmyslovou zónou v Brunsbüttelu na severu země. Ve čtvrtek o tom informovala agentura DPA. Podle informací deníku Bild vedou stopy do Ruska. Ve šlesvicko-holštýnském Brunsbüttelu u ústí řeky Labe do Severního moře jsou mimo jiné odstavená jaderná elektrárna, terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) či významný chemický areál.
Státní zastupitelství ve Flensburgu sdělilo, že vyšetřování zahájilo kvůli podezření z činnosti agentů zaměřené na sabotážní akce. O původu dronů a jejich cílů ale úřad nesdělil žádné podrobnosti. Bulvární list Bild, který je nejprodávanějším deníkem v Německu a který často ze zákulisí získává exkluzivní informace, napsal, že použity byly zřejmě ruské drony Orlan-10. Ty mají dolet až 600 kilometrů a dosahují rychlosti 100 kilometrů v hodině.
Portál magazínu Der Spiegel uvedl, že nasazené drony německé policie nedokázaly s cizími bezpilotními prostředky udržet krok. Napsal také, že s pomocí detekčních přístrojů se nicméně podařilo zjistit, že drony nepoužívaly komerčně dostupnou technologii čínské společnosti DJI, proto by se mohlo jednat o vojenské bezpilotní stroje. Podle DPA policie spolupracuje s německou armádou, od které získává radarové údaje.
První přelety dronů nad kritickou infrastrukturou v Brunsbüttelu byly podle Bildu zaznamenány 8. srpna. Stroje zřejmě startovaly z civilních lodí v Severním moři. Následně bylo zpozorováno několik dalších letů, zatím poslední v noci na dnešek. Například 20. srpna přeletěl jeden dron průmyslový areál ChemCoast Park Brunsbüttel. Drony rovněž opakovaně narušily bezletovou zónu nad odstavenou jadernou elektrárnou.