Článek
Při středečním projevu ke dni památky holocaustu varoval izraelský premiér Naftali Bennett před polarizací společnosti a nabádal občany, aby se nenechali rozdělit vnitřními spory. O pouhý den později našel jeho 15letý syn Joni v poště dopis s nábojnicí.
První dopis přišel na premiérovu adresu ve městě Ra’anana už v úterý, obě psaní měla stejný obsah. Kromě nábojnice obsahovala i jasnou výhrůžku – buď rezignuj, nebo poškodíme tvoji rodinu.
Ve čtvrtek izraelská vojenská policie zadržela vojáka, který psal na sociální sítě příspěvky vyhrožující premiérovi. Autorem dopisů ale pravděpodobně není. Izraelská média se liší v hodnocení, zda jsou dopisy dílem jednoho muže či skupiny, nebo se pisatel druhého inspiroval prvním dopisem adresovaným Bennettovi a jeho ženě Gilad.
Bezpečnostní složky zostřily od úterka dohled nad premiérovou rodinou a společné vyšetřování zahájila tajná služba Šin bet a zvláštní tým pro vyšetřování závažných trestných činů zvaný Lahav 433, informoval server The Times of Israel.
Jsem premiér, ale také manžel a otec
Dopisy obsahovaly podle policie „detailní výhrůžky“ a jejich pisatel musel shromažďovat informace o premiérově rodině. Padesátiletý Bennett má s 44letou manželkou Gilad čtyři děti, dva chlapce a dvě dívky.
„Jsem premiér a politik, ale také manžel a otec a je mou povinností chránit manželku a děti,“ napsal Bennett poté, co mu přišel první dopis. Motivy jsou podle něj politické.
Premiér se po posledních volbách stal šéfem různorodé koalice, v níž kromě jeho krajně pravicové strany Jamina zasedají například i zástupci liberální strany Merec nebo islamistické strany Ra’am. Část bývalých Bennettových ultranacionalistických stoupenců považuje angažmá v takovéto vládě za zradu. Jediným pojítkem, které přimělo jinak odlišně smýšlející strany ke spolupráci a sestavení vlády, byl odpor vůči z korupce obviněnému expremiérovi Benjaminu Netanjahuovi.
Live update: Report: Letter to Yoni Bennett threatened harm if PM didn’t resign https://t.co/Gc5n0Xjqdx
— TOI ALERTS (@TOIAlerts) April 28, 2022
„Je smutné, že se dějí takové věci. Je to kvůli podněcování k nenávisti a lidé, kteří takto vymývají mozek jiným lidem, si zaslouží jít do vězení,“ napsal na Instagramu Bennettův syn Joni.
Výhrůžky odsoudili i Bennettovi koaliční partneři. Ministr zahraničí Jair Lapid řekl, že dopis „ukazuje, kam až může vést nenávist“. Podle ministra obrany Bennyho Gance jsou výhrůžky překročením červené linie. Ganc dodal, že se „nábojnice v obálce může změnit v tři kulky z pistole“ – narážel tak na vraždu bývalého premiéra Jicchaka Rabina, jehož zavraždil v roce 1995 židovský krajně pravicový terorista.
V opozici číhá Netanjahu a kahanisté
Pochopení naopak Bennett nenašel u kahanistů, tedy stoupenců amerického extremistického rabína Meira Kahaneho. Ti se dostali do Knesetu jako spojenci Netanjahuova Likudu, jejich strana se jmenuje Náboženský sionismus. Jeden z poslanců Becalel Smotrič spekuloval, zda není incident jen pokusem vylepšit premiérovu popularitu.
Nesouhlas s premiérovou politikou doutná i v jeho vlastní straně, která je také náboženská a nacionalistická. Jeden z poslanců už vládní koalici nedávno opustil a připravil ji tak o většinu v Knesetu.
V závětří přitom číhá opoziční vůdce Netanjahu, který sám Bennetta opakovaně označil za zrádce. Bennett kdysi pracoval jako jeho blízký poradce, a dokonce pojmenoval syna Joniho po Netanjahuově bratrovi, který zahynul při osvobozování rukojmí z uneseného letadla v Ugandě.
Výhrůžky Bennettovi vyšetřovala policie už vloni v květnu, kdy se na sociálních sítích objevily jeho portréty s přidělaným muslimským šátkem na hlavě a nápisem lhář – podobné koláže se objevovaly i předtím, než byl zavražděn mírotvůrce Jicchak Rabin.
Kdo výhružné dopisy poslal, zůstává nicméně zatím nejasné. Vyloučeno ani není, že za nimi stáli extremisté z palestinského tábora. Poslední střety na Chrámové hoře a zátahy izraelských sil proti Palestincům na okupovaném Západním břehu mohly také vyvolat podobnou odvetu.