Hlavní obsah

Na TikToku se šířily myšlenky bin Ládina. Pro sociální síť je to další problém

Foto: Getty Images

Sociální síť TikTok čelí kritice za to, že uživatelé sdíleli dopis strůjce útoku na USA z 11. září 2001.

Dopis Americe, v němž Usáma bin Ládin obhajoval teroristické útoky z 11. září, se stal v posledních dnech virálním na sociální síti TikTok. Platforma obsah propagující tyto myšlenky smazala.

Článek

TikTok stáhne obsah, který propaguje dopis Usámy bin Ládina z roku 2002, v němž bývalý vůdce al-Káidy podrobně zdůvodňuje útoky proti Američanům, uvedla podle agentury Reuters platforma.

Diskuze o 20 let starém dopise se tento týden na platformě rozšířily v souvislosti s debatou o válce mezi Izraelem a Hamásem, přičemž někteří uživatelé na Západě jeho obsah chválili.

Dopis, který byl napsán po útoku al-Káidy na Spojené státy, při němž zahynuly téměř tři tisíce lidí, kritizoval americkou podporu Izraele, obviňoval Američany z financování „útlaku“ Palestinců a obsahoval antisemitské poznámky.

„Obsah propagující tento dopis jasně porušuje naše pravidla týkající se podpory jakékoli formy terorismu,“ uvedl TikTok v prohlášení. Do čtvrtečního odpoledne, kdy TikTok oznámil, že hashtag a desítky podobných variant zakázal, získala videa označená #lettertoamerica více než 15 milionů zhlédnutí.

Šíření dopisu vyvolalo záplavu komentářů, přičemž někteří se obávali, že uživatelé TikToku jsou radikalizováni teroristickým manifestem, napsal deník The Washington Post.

Lidé na internetu využili bin Ládinova slova jako odrazový můstek k diskuzi o americké zahraniční politice na Blízkém východě. Někteří z nich uvedli, že kvůli nim přehodnotili své názory na americké války v Iráku a Afghánistánu. Lidé sice kritizovali zapojení USA do globálních konfliktů, ale mnozí vysvětlovali, že tím nechválí ani neobhajují bin Ládinovo organizování útoků z 11. září, přiblížila stanice NBC News.

Podrobněji o TikToku

Kolik Čechů používá aplikaci TikTok? To vědí jen provozovatelé této sociální sítě. A inzerenti, kteří to ale nesmějí říct. Čínská společnost čelí hrozbě zákazu. Firmám ale prý může nabídnout to, co nikdo jiný: skutečný zájem.

Incident rozproudil debaty o bezpečnosti TikToku

Viralita dopisu znovu vyvolala ve Spojených státech kritiku platformy, kterou vlastní čínská společnost ByteDance. Aplikace v posledním roce čelila rostoucímu dohledu, protože USA a další země tvrdí, že představuje hrozbu pro národní bezpečnost.

Od útoku Hamásu na Izrael 7. října kritici aplikace podle NBC News tvrdí, že využívá svého vlivu k prosazování obsahu, který je protiizraelský a v rozporu se zahraničněpolitickými zájmy USA.

Mluvčí Bílého domu Andrew Bates ve čtvrtečním prohlášení podle agentury Reuters uvedl: „Nikdy neexistuje ospravedlnění pro šíření odporných, zlých a antisemitských lží, které vůdce al-Káidy vydal těsně po spáchání nejhoršího teroristického útoku v americké historii.“

TikTok uvedl, že obvinění ze zaujatosti jsou nepodložená. Společnost již dříve uvedla, že její doporučovací algoritmus neprosazuje uživatelům určitý obsah a že od 7. října odstranila stovky tisíc videí kvůli porušení zásad proti dezinformacím a propagaci násilí.

Přepis bin Ládinova dopisu zveřejněný v roce 2002 na stránkách deníku The Guardian se pak ve středu stal druhou nejnavštěvovanější stránkou, což vedlo list k jeho odstranění z webu.

Na svých internetových stránkách pak médium uvedlo, že dopis byl na sociálních sítích sdílen bez úplného kontextu a že místo toho odkazuje čtenáře na článek, který o dopisu původně informoval.

Je obtížné získat úplnou představu o tom, jak je určitý obsah na TikToku rozšířený, částečně proto, že externí výzkumníci mají k jeho datům omezený přístup, uvedla podle agentury Reuters Renée DiRestaová, vedoucí výzkumu ve Stanford Internet Observatory.

Doporučované