Článek
Jen 12 dní od návštěvy předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů přiletěla na Tchaj-wan podle tamních médií i pětičlenná výprava amerického Kongresu. Během následujících dvou dnů mají v plánu setkání s vysoce postavenými tchajwanskými vůdci, uvedly světové agentury s odvoláním na americké zastoupení v zemi.
Delegaci vede demokratický senátor Ed Markey z Massachusetts a spolu s kolegy by s tchajwanskými zástupci měl projednávat vztahy mezi USA a ostrovem, regionální bezpečnost, obchod nebo investice.
Návštěva ze Spojených států vyprovokovala Čínu
S pondělním dnem má kolem Tchaj-wanu skončit vojenské cvičení, které Čína spustila po návštěvě Nancy Pelosiové ze začátku srpna. Politička je nejvyšší americkou představitelkou, která za posledních 25 let Tchaj-wan navštívila.
Čína již předem avizovala, že pokud předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů ostrov navštíví, její armáda nebude nečinně přihlížet a návštěva bude mít těžký dopad na americko-čínské vztahy.
Země totiž od zbytku světa vyžaduje tolerování takzvané politiky jedné Číny, podle které je Tchaj-wan neoddělitelnou součástí Čínské lidové republiky. Země ostrov považuje za svou vzbouřeneckou provincii a dlouhodobě se snaží omezit jeho mezinárodní aktivity. V tichomořské oblasti pak spolu dokonce soupeří o vliv.