Článek
Antiextremistická organizace porovnala uniklá data o členství v krajně pravicové skupině Oath Keepers (Strážci přísahy) a porovnala je s veřejně dostupnými záznamy politiků a jejich stopou na sociálních sítích. Zjistila přitom zarážející shodu.
Centrum pro extremismus americké neziskové organizace Liga proti hanobení ve středu zveřejnilo zprávu, v níž jeho experti odhalili, že na členském seznamu Oath Keepers figurují až stovky amerických politiků, policistů a vojáků. Právě tato skupina je přitom obviňována z toho, že sehrála klíčovou roli při útoku na americký Kapitol, který se odehrál 6. ledna 2021.
Podle agentury AP organizace prošla seznam s více než 38 tisíci jmény, který v loňském roce zveřejnila skupina whistleblowerů s názvem Distributed Denial of Secrets. Objevila na něm 370 lidí, kteří v současné době působí v orgánech činných v trestním řízení, včetně policejních šéfů a šerifů, a také nejméně sto členů armády. Identifikovala také více než 80 lidí, kteří působí ve veřejných funkcích nebo o ně usilují.
Nově zveřejněná zpráva znovuoživila obavy ohledně přítomnosti extremistické ideologie v orgánech, které mají ve Spojených státech za úkol prosazovat a chránit zákony, píší zahraniční média.
„Oath Keepers jsou zjevně protivládní a násilná extremistická skupina,“ uvedl ve středečním prohlášení šéf Ligy proti hanobení Jonathan Greenblatt.
K útoku na Kapitol
Zuřil, házel nádobím a málem se sám odvezl k budově Kongresu. „Jsem zas*aný prezident. Vezměte mě do Kapitolu,“ křičel na ochranku, která odmítala přesun provést. „Prezident byl extrémně naštvaný kvůli rozhovoru s ministrem spravedlnosti a hodil obědem o zeď. Popadla jsem ručník a začala stírat kečup ze zdi,“ vypověděla na dalším z mnoha slyšení k útoku na Kapitol na adresu Donalda Trumpa někdejší asistentka Cassidy Hutchinsonová.
Někteří z těch, u kterých bylo členství v Oath Keepers zjištěno, jakákoliv spojení s krajně pravicovou skupinou odmítají, upozorňuje stanice BBC.
Na členských seznamech z roku 2021 figurovalo 38 tisíc osob. Mnohé ovšem od té doby skupinu opustily a jejich stavy jsou dnes o poznání nižší, tvrdí odborníci. Někteří z těch, co do Oath Keepers vstoupili, navíc nemuseli mít na začátku úplné informace a později se mohli od skupiny distancovat.
To je případ třeba coloradského šerifa Shawna Mobleyho, který uvedl, že „názory skupiny pro něj byly příliš extremistické“.
Podle Ligy proti hanobení ovšem rozsah členského seznamu ukazuje, do jaké míry se extremistické ideologii podařilo prorůst americkou společností. Tvrdí přitom, že ani ti, kteří nebyli aktivními členy nebo ze skupiny posléze odešli, nejsou bez viny.
„I v případě těch, kteří tvrdili, že organizaci opustili, když začala v roce 2014 uplatňovat agresivnější taktiku, je důležité si uvědomit, že Oath Keepers se k extremismu hlásí od svého založení a ani tento fakt tyto osoby od přihlášení neodradil,“ upozorňuje zpráva.
Útok na Kapitol ve fotografiích:
Kdo jsou Oath Keepers
Krajně pravicová milice Oath Keepers byla v roce 2009 založena bývalým výsadkářem americké armády a absolventem právnické fakulty na Yaleově univerzitě Stewartem Rhodesem.
Skupina, jež mimo jiné prosazuje neomezené držení zbraní, byla pojmenována podle služební přísahy, kterou skládají policisté, vojáci a další představitelé amerických orgánů. Zavazují se v ní „podporovat a bránit ústavu Spojených států proti všem nepřátelům, zahraničním i domácím“.
Podle agentury AP je založena na konspiračních teoriích a ve svých členech živí přesvědčení, že jsou „obránci tyranie“, kteří musí federální vládě zabránit v omezování občanských svobod.
Za dobu svého působení se členové skupiny účastnili mnoha protivládních demonstrací. V roce 2021 se výrazně zapojili do lednových útoků na Kapitol, vedených příznivci bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Desítky z nich byly na počátku tohoto roku v souvislosti s tím obviněny.
Během vyšetřování lednových událostí bývalý mluvčí skupiny Jason Van Tatenhove kongresovému výboru řekl, že skupina se hlásí k nacionalistům a dalším „přímým rasistům“. „Myslím, že jsme měli obrovské štěstí, že nedošlo k většímu krveprolití, protože potenciál tu byl od samého počátku,“ uvedl Tatenhove v červencové výpovědi.
Zakladatel Stewart Rhodes a další čtyři členové skupiny stanou v tomto měsíci před soudem. Za obvinění z podněcování ke spiknutí jim hrozí až 20 let vězení.