Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V severní části Pásma Gazy začne od soboty třetí fáze očkovací kampaně proti dětské obrně. Oznámila to na síti X Světová zdravotnická organizace (WHO). Start očkování potvrdil také izraelský úřad pro palestinská území COGAT, uvedl server The Times of Israel.
Cílem třetí fáze je naočkovat přibližně 119 000 dětí mladších 10 let, uvedla agentura Reuters. Kampaň má skončit v pondělí. Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus však upozornil, že další fáze kampaně cílí na menší plochu v porovnání s prvním kolem. To podle něj vystaví některé děti vyššímu riziku nákazy. Aby totiž očkování proti dětské obrně zabralo, jsou podle WHO zapotřebí minimálně dvě dávky vakcíny.
První a zároveň hlavní část očkování se v Pásmu Gazy uskutečnila letos od 1. do 12. září. V srpnu totiž zdravotníci v zemi zaznamenali první potvrzený případ dětské obrny za 25 let. Tehdy desetiměsíční dítě v důsledku virového infekčního onemocnění ochrnulo na jednu nohu. Během první části se naočkovalo přes 550 000 dětí, což odpovídá podle prohlášení WHO z minulého týdne přibližně 95 procentům dětské populace do deseti let.
Druhé kolo očkovací kampaně začalo 14. října nejprve v centru Gazy a poté na jihu. Světová zdravotnická organizace však odložila rozšíření kampaně na sever teritoria, kde měla začít 23. října, a to kvůli intenzivnímu bombardování, podotkla agentura AFP.
Připomeňme, že izraelská armáda zahájila minulý měsíc na severu Pásma Gazy velkou ofenzivu. V oblasti, kde odhadem žije asi 400 000 lidí, operují přeskupené síly Hamásu. Před akcí vyzvala civilisty, aby místo opustili. Mnozí to ale neudělali. Podle ČTK buď nemohou, či nechtějí odejít do jiné části Pásma Gazy, které je zničeno izraelským bombardováním a boji s militantním hnutím Hamás.
Dětská obrna (poliomyelitida) je vysoce nakažlivé virové infekční onemocnění postihující nervový systém. Ve většině světa se ji podařilo vymýtit právě očkováním. V posledních letech se ale znovu objevila v Afghánistánu, Pákistánu či některých afrických zemích, například v nejlidnatější z nich - v Nigérii, uvedla ČTK.