Článek
Do Kyjeva ve čtvrtek na předem neohlášenou návštěvu přijel britský premiér Keir Starmer, píše agentura AP. Slíbí během ní, že Británie pomůže s garancí bezpečnosti Ukrajiny po dalších sto let. Starmer se na svoji první cestu do Kyjeva v roli šéfa britského kabinetu vydal jen několik dnů před nástupem zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu.
Britská vláda uvedla, že Starmer s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským podepíše smlouvu o „partnerství na sto let“ v oblasti obrany, vědy, energetiky a obchodu.
Británie podle AP Ukrajině od začátku celoplošné ruské invaze v únoru 2022 přislíbila vojenskou a civilní pomoc ve výši 12,8 miliardy liber (383,6 miliardy korun). Více než 50 000 ukrajinských vojáků absolvovalo v Británii výcvik. Ve čtvrtek má Starmer oznámit další balík v hodnotě 40 milionů liber určený na poválečnou obnovu Ukrajiny.
Ačkoliv Británie patří k zemím, které Kyjevu poskytují velkou vojenskou pomoc, zdaleka se nevyrovná Spojeným státům. Další osud americké podpory Ukrajiny v jejím boji proti ruské agresi je ovšem nejistý, protože v pondělí do prezidentského úřadu nastoupí Donald Trump, který objem americké pomoci kritizuje a říká, že chce válku rychle ukončit. Zatím ovšem nezveřejnil svůj plán, jak toho chce dosáhnout. Plánuje se sejít s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Podpora Ukrajiny před nástupem Trumpa
Spojenci Kyjeva se před Trumpovou inaugurací snaží Ukrajinu co nejvíce podpořit s cílem zajistit jí co nejsilnější pozici pro případná budoucí jednání o ukončení války. Ukrajinský prezident Zelenskyj uvedl, že při jakémkoli mírovém jednání by Ukrajina potřebovala záruky ohledně své budoucí ochrany před mnohem větším sousedem.
Británie tvrdí, že její stoletý závazek je součástí těchto záruk a pomůže zajistit, aby Ukrajina „už nikdy nebyla zranitelná vůči takové brutalitě, jakou jí způsobilo Rusko“, které v roce 2014 anektovalo Krym a v únoru 2022 zahájilo invazi na celou Ukrajinu.
Dohoda se zaměřuje na obranu
Dohoda podle AP zavazuje obě strany k obranné spolupráci - zejména v oblasti námořní bezpečnosti proti ruským aktivitám v Baltickém, Černém a Azovském moři - a v oblasti technologických projektů včetně bezpilotních letounů, které se staly životně důležitou zbraní. Smlouva rovněž zahrnuje systém, který má pomoci sledovat ukradené ukrajinské obilí vyvážené Ruskem z okupovaných částí země.
„Putinova snaha odtrhnout Ukrajinu od jejích nejbližších partnerů byla monumentálním strategickým selháním. Místo toho jsme si blíže než kdykoli předtím a toto partnerství posune naše přátelství na další úroveň,“ uvedl Starmer před návštěvou v Kyjevě.
„Nejde jen o současnost, ale také o investici do našich dvou zemí pro příští století, která spojí technologický rozvoj, vědecký pokrok a kulturní výměny a využije pro další generace fenomenální inovace, které Ukrajina v posledních letech předvedla,“ dodal Starmer.
Jednání o Macronově plánu
Zelenskyj uvedl, že se Starmerem budou jednat také o plánu navrženém francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, podle něhož by na Ukrajině byly umístěny jednotky Francie a dalších západních zemí, které by dohlížely na dohodu o příměří.
Zelenskyj uvedl, že každý takový návrh by měl jít ruku v ruce s časovým plánem vstupu Ukrajiny do NATO. Dvaatřicet členských zemí aliance tvrdí, že Ukrajina do NATO jednou vstoupí, ale ne dříve, než po skončení války. Zdá se však, že Trump sympatizuje s Putinovým postojem, že by Ukrajina součástí NATO být neměla, dodala agentura AP.
Starmer v čele britské vlády stojí od loňského července. Na Ukrajinu, která od února 2022 čelí ruské invazi, jel předloni ještě jako lídr opozice. Od nástupu do premiérské funkce se Zelenským dvakrát jednal v Londýně.