Článek
Spojené státy v novém tisíciletí zaznamenaly šest úmrtí na spalničky, přičemž tři z nich spadají do posledních tří měsíců. Experti proto bijí na poplach, v zemi podle nich může brzy vypuknout epidemie této nemoci. Zatím se šíří ve státech jako Oklahoma, Nové Mexiko a Texas, kde se 480 případy evidují nejvyšší počet nakažených, 56 lidí tam muselo být s nákazou převezeno do nemocnice.
Stanice BBC k tomu napsala, že mnoho letošních případů – téměř všechny u neočkovaných osob – souvisí s propuknutím nemoci v západním Texasu.
Není přitom vyloučené, že se nemoc v zemi rozbují a USA tak ztratí status země, kde je tato nemoc považována za vymýcenou. Této mety dosáhly v roce 2000.
Jak ve svém sloupku pro list The New York Times (NYT) upozorňuje imunolog a epidemiolog Michael Mina, byl to těžce vydobytý triumf v oblasti veřejného zdraví. Neznamená to přitom, že by se nemoc už nikdy neměla vrátit, USA pouze dokázaly zamezit jejímu šíření. To teď evidentně neplatí.
Michael Mina za výskytem spalniček vidí rostoucí skepsi ohledně vakcinace, kterou pohánějí dezinformace. Viní přitom především ministra zdravotnictví a sociálních věcí Roberta F. Kennedyho Jr., který byl „více než deset let v centru dezinformací o očkování“.
Kennedy v neděli přijel do texaského města Lubbock na pohřeb osmileté holčičky, které spalničky přivodily fatální selhání plic. Očkovaná proti nemoci nebyla, stejně jako dvě dřívější oběti.
Příznaky a následky nákazy spalniček
Spalničky jsou jedním z nejnakažlivějších patogenů. Virus může zůstat ve vzduchu až dvě hodiny poté, co nakažená osoba opustí místnost, a šíří se, když nemocný dýchá, kašle nebo kýchá.
Během jednoho až dvou týdnů po kontaktu s infekcí se u nakažených může objevit vysoká horečka, kašel, rýma a červené, slzící oči. Během několika dní se objeví nápadná vyrážka v podobě plochých červených skvrn na obličeji, která se pak šíří po krku a trupu na zbytek těla.
Spalničky mohou způsobit zápal plic, zánět mozku, trvalé postižení a smrt. Virus může v těle takzvaně usnout a objevit se třeba i deset let po infekci a způsobit rychlé a smrtelné poškození mozkové tkáně.
Zdroj: The New York Times
Ministr Kennedy se podle svých slov v Lubbocku setkal s blízkými dívky a vyjádřil jim svou soustrast. „Mým záměrem bylo přijet sem v tichosti, abych utěšil rodinu a byl s komunitou v tomto okamžiku smutku,“ napsal na síti X Kennedy.
Ten od nástupu do funkce prosazuje především neověřené způsoby léčby spalniček, jako je například konzumace oleje z tresčích jater či podávání vitaminu A, který by se podle lékařů měl nakaženému dávat pouze v určitých případech pod dohledem lékaře.
Vakcíny a autismus
BBC přitom upozorňuje, že právě v texaském Lubbocku tamní dětská nemocnice Covenant v poslední době léčila děti s nákazou spalniček, u nichž lékaři zjistili toxickou míru vitaminu A.
Na pozadí úmrtí v Lubbocku teď Kennedy k očkování vyzval. „Nejúčinnějším způsobem, jak zabránit šíření spalniček, je vakcína MMR,“ dodal s odkazem na lék, který dokáže potlačit i příušnice a zarděnky.
Kennedy nicméně přestal doporučovat plošné očkování v komunitách, kde se virus nešíří, a nařídil, aby známý skeptik v oblasti očkování David Geier znovu prověřil, zda vakcína způsobuje autismus. Toto tvrzení většina expertů na základě výzkumů dávno vyvrátila.
Současná nákaza spalniček se podle výše uvedeného imunologa Miny začíná jevit jako nejhorší za poslední roky. Obává se, že brzy mohou být v USA desítky tisíc případů.
Odkazuje na nejnovější studii zveřejněnou univerzitou Emory v Atlantě, která odhaduje, že nebezpečí nákazy je vystaveno více než devět milionů amerických dětí. K tomuto číslu je přitom nutné připočíst 3,6 milionu kojenců, kteří jsou příliš malí na očkování, a miliony Američanů se sníženou imunitou, u nichž je vakcinace nebezpečná nebo zcela vyloučená.
Prezident Donald Trump v neděli na palubě Air Force One novinářům řekl, že věří, že epidemie je z velké části zažehnána. Podle něj se zatím jedná o „poměrně malý počet lidí“.
„Uvidíme, co se bude dít. Pokud to bude postupovat, budeme muset přijmout opatření. Velmi rázná opatření,“ řekl v odpovědi na otázku BBC.
Klesající počty očkovaných dětí
Očkování dětí přitom v USA od covidové pandemie klesá. Podle nové studie společnosti Truveta, která se zabývá daty a analýzou v oblasti zdravotní péče, obdrželo v roce 2024 první dávku do 15 měsíců věku pouze 68,5 procenta dětí.
To je výrazný pokles oproti roku 2020, kdy první dávku v tomto věku obdrželo více než 77 procent dětí, píše se ve zprávě organizace Truveta.
„Okruh dětí, které by mohly skutečně onemocnět, mít vážné komplikace a případně zemřít, se od dob covidu každoročně zvětšuje,“ uvedla pro stanici CNN doktorka Nina Mastersová, hlavní vědkyně společnosti Truveta a bývalá epidemioložka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).
Dnes spalničkami nejvíce zasažený Texas je přitom považován za k očkování skeptický stát, kde jsou často slyšet antivaxerská uskupení. Příkladem je organizace s názvem „Ochrana zdraví dětí“, která k případu v Lubbocku vydala prohlášení, v němž tvrdí, že úmrtí dívky způsobila „lékařská chyba“.
Ministr zdravotnictví Kennedy přitom tuto organizaci před lety pomohl zakládat.