Článek
Princ Harry se v těchto dnech soudí s britským bulvárním listem Daily Mirror, který podle něj získával informace z jeho soukromí nelegálními způsoby, zejména skrze telefonní odposlechy.
Články, které list publikoval v letech 1995 až 2011, podrobně popisují Harryho vztahy s rodinou, poměr s expřítelkyní Chelsy Davy i obvinění z užívání drog.
Informace o životních peripetiích vévody ze Sussexu nicméně měli deníku poskytnout i sami členové královské rodiny. Alespoň podle vydavatele Daily Mirroru, který v pátek prohlásil, že něco pocházelo také od zaměstnanců Buckinghamského paláce či Harryho blízkých přátel.
Syn krále Karla III. již dříve hovořil o údajných únicích „zevnitř paláce“ a ve své knize Spare tvrdil, že členové královské rodiny informovali tisk jeden proti druhému, uvedl web Yahoo News.
Skupina Mirror Group Newspapers (MGN) ve středu přiznala a omluvila se za to, že pro své články nezákonně shromažďovala informace o princi Harrym. Vydavatel také připustil, že v jednom případě najal soukromého detektiva, aby něco zjistil, napsala agentura Reuters.
MGN však trvá na tom, že většinu svých článků získala legálně, a princ Harry tak nemá „žádný důvod“ tvrdit, že se do jeho telefonu nabourali novináři Mirroru. Navíc podle ní učinil spolu s dalšími třemi celebritami, které proti skupině podaly žalobu, po vypršení lhůty.
Princ Harry a jeho memoáry
Ubožák, deprivant i podpantoflák; princ Harry si za poslední roky vysloužil od veřejnosti hned několik nelichotivých nálepek, jejichž frekvence jen zintenzivnila vydáním memoárů s názvem Spare. V těch se vévoda ze Sussexu ohlíží za chováním členů britské královské rodiny, vlastní minulostí i problémy, kterým spolu s manželkou Meghan musí čelit. Jak jeho knize rozumět? Podrobněji zde.
Vévoda ze Sussexu nemá podle soudu ani žádné důkazy o tom, že by se stal obětí hackerského útoku novinářů z deníku Mirror, napsal deník The Guardian. „Žádný novinář Mirror Group Newspapers nebyl zatčen ani stíhán, což naznačuje, že MGN se nezapojovala do odposlouchávání hlasových zpráv vévody ze Sussexu a lidí z jeho okolí,“ uvedla společnost.
Mirror Group Newspapers již zaplatila přibližně 100 milionů liber (asi 27 miliard korun) na pokutách a právních poplatcích za urovnání stovek stížností na telefonní hacking ve svých titulech a navíc vyčlenila dalších 50 milionů liber (zhruba 13,5 miliardy korun) na pokrytí budoucích pokut.
Tři žaloby na bulvár
Nynější líčení se týká první ze tří Harryho žalob týkajících se telefonních odposlechů. Ve dvou samostatných případech zažaloval kvůli hrubému narušování soukromí také vydavatele bulvárního deníku The Sun, mediální skupinu magnáta Ruperta Murdocha.
Momentálně čeká na rozhodnutí soudu, zda se jimi bude zabývat. Odposlechy se odehrávaly pod hlavičkou Murdochova bulvárního týdeníku News of the World (NoW), který kvůli skandálu a veřejné kritice musel v roce 2011 ukončit činnost, a podle Harryho i jménem listu The Sun.
Vydavatel listu The Sun se rovněž brání tím, že Harry své žaloby nepodal v šestileté lhůtě. Harry obvinil z prodlení s podáním žaloby částečně svou rodinu. Tvrdil, že mu bylo znemožněno podat žalobu na noviny vlastněné Murdochem kvůli „tajné dohodě“ - údajně schválené královnou Alžbětou II., popsala agentura ČTK.
The publisher of UK tabloid the Daily Mirror has apologized to Prince Harry for using unlawful methods to gather information about his private life. https://t.co/209lLuoTrE
— CNN (@CNN) May 11, 2023