Hlavní obsah

„Myslím, že se to stane.“ Trump je přesvědčen, že USA anektují Grónsko

Foto: Bílý dům/Flickr

Americký prezident Donald Trump.

aktualizováno •

Americký prezident znovu mluvil o anexi Grónska. Je přesvědčen, že Spojené státy k tomuto kroku přistoupí. Už dříve nevyloučil využití vojenského nebo ekonomického nátlaku

Článek

Prezident Donald Trump ve čtvrtek znovu vyjádřil přesvědčení, že Spojené státy anektují Grónsko. Informuje o tom agentura Reuters.

„Myslím, že se to stane,“ prohlásil Trump před schůzkou s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem v Bílém domě. Dodal, že ohledně tohoto ostrova se bude muset uzavřít dohoda.

Podle něj Spojené státy Grónsko potřebují k zajištění mezinárodní bezpečnosti. V této souvislosti Trump řekl, že USA plánují nakoupit 48 ledoborců, což podle The Guardian pravděpodobně vyvolá silnou reakci ze strany Nuuku a Kodaně.

Šéf NATO Mark Rutte prohlásil, že Alianci do otázky ohledně možného přistoupení Grónska ke Spojeným státům nechce zatahovat.

Odstupující grónský premiér po nejnovějších výrocích amerického prezidenta ve čtvrtek prohlásil, že svolá lídry všech stran, aby společně připravili ostřejší odmítavý postoj vůči Trumpovi. „Americký prezident opět ventiloval myšlenku na naši anexi,“ uvedl premiér Mute Egede. „Už toho bylo dost,“ dodal.

Zájem o dánský autonomní ostrov měl Trump už během svého prvního funkčního období, když mluvil o jeho odkoupení. Poté, co na začátku ledna podruhé nastoupil do Bílého domu, řekl, že nevylučuje využití vojenského nebo ekonomického nátlaku, aby jej získal. Ostrov je bohatý na nerostné suroviny a má strategickou polohu.

Parlamentní volby v Grónsku

V úterý se v Grónsku konaly předčasné parlamentní volby, které vyhlásil premiér Múte Egede. Podle něj se země nachází v obtížných časech, jaké ještě nezažila.

S 29,9 procenty hlasů zvítězila středopravicová opoziční strana Demokraté (Demokraatit), která upřednostňuje pomalejší cestu k nezávislosti ostrova na Dánsku. Uskupení Naleraq, které naopak preferuje rychlejší postup, skončilo ve volbách druhé, získalo 24,5 procenta hlasů.

Předseda vítězné strany Jens-Frederik Nielsen, pravděpodobný budoucí grónský premiér, ve středu Trumpův nátlak odmítl a prohlásil, že Gróňané musí mít možnost sami rozhodnout o své budoucnosti. Dánsko zopakovalo, že Grónsko není na prodej.

Ostrov obývaný zhruba 56 000 lidmi býval do 50. let minulého století dánskou kolonií a v roce 1979 získal částečnou autonomii, když vznikl jeho parlament. Kodaň má stále pod kontrolou zahraniční záležitosti, obranu či měnovou politiku Grónska. V roce 2009 získalo Grónsko možnost vyhlásit plnou nezávislost na základě referenda.

Dánsko ostrovní ekonomice také poskytuje kolem jedné miliardy dolarů (23 miliard Kč) ročně, což je jeden z důvodů, proč část obyvatel neusiluje o rychlou nezávislost. Mají totiž obavy, že by to vedlo k výraznému snížení životní úrovně.

Doporučované