Hlavní obsah

Myslí to Trump s Gazou vážně, nebo blafuje? ptají se komentátoři

Foto: Úřad izraelského premiéra/X.com

Benjamin Netanjahu a Donald Trump pózují fotografům při schůzce v Bílém domě.

Trumpovo vyjádření k Pásmu Gazy bylo podle The New York Times „natolik nekonvenční, že nebylo jasné, zda prezident vůbec o nějakých konvencích ví“.

Článek

Po schůzce amerického prezidenta Donalda Trumpa s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem je jasné, že šéf Bílého domu myslí naprosto vážně svůj plán „vyčistit“ Pásmo Gazy, napsal dnes zpravodajský web BBC. Další světová média popisují Trumpova slova o převzetí Gazy jako další krok v prezidentových plánech na expanzi Spojených států a jako odklon od jeho rétoriky o ukončení amerických intervencí ve světě.

Agentura Reuters úterní vyjádření šéfa Bílého domu označila za šokující, podle deníku The New York Times (NYT) bylo „natolik nekonvenční, že nebylo jasné, zda vůbec o nějakých konvencích ví“. BBC slova o okupaci Gazy a vysídlení zhruba dvou milionů Palestinců hodnotí jako nejradikálnější obrat v americkém postoji k Izraeli a Palestincům za velmi dlouhou dobu a jako gesto přehlížející mezinárodní právo, které zakazuje nucený odsun obyvatelstva.

Americký prezident své představy nastínil už na konci ledna, kdy navrhl, aby Jordánsko a Egypt „dočasně či dlouhodobě“ přijaly Palestince z Pásma Gazy, zatímco „my to celé vyčistíme“. „Nebylo jasné, do jaké míry se jednalo o improvizaci. Ovšem po přípravách návštěvy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, po jeho vyjádřeních v Oválné pracovně před jednáním a po samotné tiskové konferenci je zjevné, že (Trump) své návrhy myslí zcela vážně,“ uvádí BBC.

Jakkoli se podle Reuters mohlo zdát, že plán ohledně americké okupace Gazy přišel zčistajasna, zapadá do „expanzivních ambicí“ nové americké administrativy. „Od chvíle, kdy se Trump před více než dvěma týdny vrátil do Bílého domu, se zdá, že se jeho přístup ‚Amerika na prvním místě‘ proměnil ve ‚více Ameriky‘, přičemž se fixuje na získání nových území, přestože kampaň stavěl na slibu nevtahovat USA do zahraničních konfliktů a ukončit ‚věčné války‘,“ dodává zpravodajská agentura.

Trumpovy plány na převzetí Grónska, Panamského průplavu a dokonce i Kanady připomínají také deníky NYT a The Washington Post (WP). „Ovšem návrh ohledně Gazy, jakkoli nerealistický se může zdát, je ještě pozoruhodnější,“ píše WP. „Trump kritizuje americkou podporu Ukrajiny bez jasného konce a odsuzuje způsob, jakým různé americké administrativy promrhaly americké životy a peníze na Blízkém východě. Ovšem v úterý přišel s americkým angažmá, které by bylo nákladné, krvavé a politicky výbušné,“ pokračuje deník.

Podle zpravodajského webu Axios jen málokdo z Trumpových spolupracovníků věděl, jak daleko prezident ve svém úterním vystoupení zajde. „Není jasné, jak se Trump k myšlence amerického převzetí Gazy dopracoval… Jistý americký činitel uvedl, že Trump prezentoval svůj plán, protože dospěl k závěru, že nikdo jiný nemá ke Gaze žádné nové nápady,“ pokračuje web.

Trumpova prohlášení zažehla spekulace, že mohlo jít o krok ve snaze přimět arabské země, aby se více zapojily do plánování budoucí správy Gazy. Axios v této souvislosti informuje, že v pondělí se ve Washingtonu několik velvyslanců z arabských zemí sešlo se zástupkyní Bílého domu Morgan Ortagusovou, která je vyzvala, aby předložili vlastní řešení, místo pouhého odmítání těch Trumpových.

O tom, že slova amerického prezidenta mohla být míněná jako vyjednávací manévr, píše v oddělené analýze také list NYT. Oslovení analytici uvedli, že Trumpův „maximalistický“ návrh vytváří tlak na hnutí Hamás, aby se vzdalo moci v Gaze, a na Saúdskou Arábii, aby přestala trvat na vytvoření palestinského státu, zatímco dal izraelské pravici důvod k tomu podpořit prodloužení příměří v Gaze.

Doporučované