Článek
Ruský prezident Vladimir Putin vyslal Západu další varování.
Bezprecedentní útok na ukrajinské město Dnipro, při němž ruské síly využily raketu Orešnik, která má primárně sloužit jako nosič jaderných raket a při konvenčním boji se běžně nepoužívá, vzbudil obavy z další eskalace konfliktu.
Ukrajina v reakci na to požádala své spojence o nové prostředky protivzdušné obrany, které by pomohly tento typ raket zachytit.
V Rusku byl nicméně raketový útok prezentován jako velké vítězství a důrazný vzkaz nepřátelům země. „Hlavním poselstvím je, že bezohledná rozhodnutí a jednání západních zemí, které vyrábějí rakety, dodávají je Ukrajině a následně se podílejí na úderech na ruské území, nemohou zůstat bez reakce ruské strany,“ prohlásil k použití zbraně v pátek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Vzhledem k tomu, že útok doprovázelo výrazné zvýšení počtu výhrůžných prohlášení, panuje mezi analytiky shoda, že v konečném důsledku se jednalo pouze o další pokus Kremlu o zastrašení Západu od další pomoci Ukrajině.
Co víme o raketě, která dopadla na Dnipro
Ruská raketa, která v noci na čtvrtek zasáhla Dnipro, nenesla jadernou hlavici a Moskva o ní i dopředu informovala skrze příslušné kanály. Přesto lze útok jasně považovat za další úroveň ruského jaderného strašení.
Jak vážná je hrozba eskalace mezi Ruskem a NATO?
Tento týden byla prolomena řada tabu na obou stranách. Spojené státy a Velká Británie překročily Putinovu červenou linii, před kterou ruský lídr dlouho varoval, když Ukrajině umožnily odpálit Západem dodané rakety delšího doletu na Rusko.
V reakci na to ruský prezident vyhrožoval přímým úderem proti zařízením těchto zemí, které pomáhají Ukrajině s rozsáhlými zásahy. „Považujeme se za oprávněné použít naše zbraně proti vojenským zařízením těch zemí, které umožňují použití jejich zbraní proti našim zařízením,“ řekl ruský vůdce ve čtvrtek večer v projevu k národu.
Takový úder by nicméně vedl k eskalaci Ruska se silami NATO, což je podle pozorovatelů verze, která by pro Moskvu nebyla ničím výhodná. Její síly jsou totiž ve srovnání s Aliancí slabší, navíc poznamenané už téměř třemi lety války.
Russian President Vladimir Putin praised the new Oreshnik missile used against Ukraine on Thursday at a meeting with officials in Moscowhttps://t.co/ecLWwSSlUS pic.twitter.com/UvjxbByR7I
— Sky News (@SkyNews) November 23, 2024
Nynější vývoj ale bude mít zřejmě za následek to, že se Ukrajina bude připravovat na další ruské útoky a ještě silnější bombardování. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval světové vůdce, aby dali „vážnou odpověď“, aby Putin „cítil skutečné důsledky svých činů“.
Západní vlády budou mezitím muset znovu hodnotit úroveň ohrožení ve světle Putinových varování, jak poznamenal novinář ze stanice BBC Steve Rosenberg, který se Rusku dlouhodobě věnuje. Co ale udělá Putin, podle něj zůstává největší záhadou nejen pro analytiky, ale možná i pro samotného ruského lídra.
Šermování s jadernými zbraněmi
Ze strany Kremlu jde směrem k Západu o doposud nejhlasitější varování před použitím jaderného úderu.
„Poslední výhrůžky, které zazněly přímo od Putina, znamenaly riskantní eskalaci rétoriky, jejímž cílem bylo z velké části podnítit obavy Západu z rozšíření konfliktu. Neměli bychom brát věci na lehkou váhu. O to právě jde, že byste nikdy neměli brát riziko jaderné eskalace na lehkou váhu,“ popsala pro deník The Washington Post Camille Grand, bývalá asistentka generálního tajemníka NATO, která nyní působí v Evropské radě pro zahraniční vztahy.
V úterý Putin potvrdil změny v ruské jaderné doktríně, které snižují hranici pro použití jaderných zbraní. Moskva tak nyní považuje útok nejaderného státu, podporovaného jadernou mocností, za společný útok na Rusko. To by mohlo teoreticky snížit práh pro použití jaderných zbraní.
Analýza
Ve vzdušné válce sáhly obě strany v posledních dnech po silných zbraních. Rusko po dlouhé době nasadilo větší počet řízených střel, Ukrajina poprvé použila americké střely ATACMS k útoku na ruské území.
Ale zatímco dříve by vzbudily podobné kroky obavy na straně Západu, dnes už nemají takovou váhu.
Od začátku konfliktu před téměř třemi lety Putin opakovaně stanovil jaderné „červené linie“, které Západ opakovaně překračoval, když poskytl Ukrajině tanky, pokročilé raketové systémy a poté i stíhačky F-16. Důsledky, kterými Kreml hrozil, se ale nikdy nenaplnily.
Mnoho států si tak na ruské šermování s jadernou hrozbou už zvyklo. Navíc ve využití jaderných zbraní brzdí ruský režim i jeho blízký a důležitý spojenec Peking, který se opakovaně naopak nechal slyšet, že by chtěl konflikt uzavřít mírem.
Jak Rusko může ještě zareagovat?
Sám ruský prezident už naznačil, že podobné útoky jako ten na Dnipro by se mohly stát normou. Moskva má totiž podle něj zásobu těchto zbraní a navíc zahájí jejich sériovou výrobu. Nejmenovaný americký činitel citovaný agenturou Reuters nicméně zpochybnil Putinův výrok o dostatečné zásobě raket Orešnik.
Poznamenal, že se zatím jedná o experimentální zbraň, takže Rusko bude mít jen omezený počet kusů, což neumožní jejich pravidelné nasazení na bojišti.
Už v červnu pak Putin varoval před tím, že by povolení Západu mohlo vést i k tomu, že Rusko pošle zbraně svým spojencům.
„Nejprve samozřejmě zdokonalíme naše systémy protivzdušné obrany. Budeme ničit jejich rakety. Zadruhé se domníváme, že pokud si někdo myslí, že je možné dodávat takové zbraně do válečné zóny, aby zasáhly naše území a způsobily nám problémy, proč bychom nemohli dodávat naše zbraně stejné třídy do těch oblastí světa, kde budou cílit na citlivé objekty zemí, které to Rusku dělají?“ řekl Putin.
Stejně tak by mohla Moskva posílit i své hybridní operace v Evropě. V tomto roce řada zemí, které se řadí mezi přední podporovatele Ukrajiny, čelila sabotážím, jejichž stopy vedly do Ruska.
Válka na Ukrajně: Turbulentní listopadový týden
Neděle 17. listopadu
Američtí představitelé oznámili, že prezident Joe Biden po dlouhém naléhání Kyjeva umožnil Ukrajině použít americké střely dlouhého doletu k úderům proti cílům hluboko na ruském území. Rozhodnutí se týká zejména raket ATACMS.
Moskva dopředu varovala, že tento krok bude považovat za eskalaci. Američané naopak mluví o tom, že jde o reakci na eskalaci ze strany Ruska a zatažení Severní Koreje do války.
Úterý 19. listopadu
Rusko oznámilo ukrajinské úder raketami ATACMS v Brjanské oblasti. Později to pro americkou stanici CBS News potvrdily i zdroje z Washingtonu.
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal změny v jaderné doktríně, které dávají Moskvě větší možnosti použít atomové zbraně. Píše se v ní mimo jiné, že Rusko bude považovat útok nejaderné mocnosti podporovaný jadernou mocností za jejich společný útok proti Rusku.
Středa 20. listopadu
Spojené státy ráno varují před „potenciálně významným útokem“ proti Ukrajině a preventivně zavírají ambasádu v Kyjevě. Následují je další státy. Prezident Biden zároveň umožňuje dodat Ukrajině protipěchotní miny, což dosud také odmítal.
Ukrajina poprvé nasazuje britské střely dlouhého doletu Storm Shadow k útoku v hloubi ruského území.
Čtvrtek 21. listopadu
Kyjev tvrdí, že Rusko vůbec poprvé k útoku proti Ukrajině použilo mezikontinentální balistickou raketu, což Spojené státy rozporovaly.
Putin později oznámil, že Rusko nasadilo nový typ rakety středního doletu Orešnik. Zároveň hrozil, že by je mohl použít proti zemím, které Ukrajincům dovolí, aby dodávané střely vypouštěli na Rusko.