Hlavní obsah

Lítost i radikální řeči o angloamerických satanistech. Co se děje ve Ficově rodišti

Foto: Vláda SR

Robert Fico v rodném kraji nedávno absolvoval noční směnu v továrně.

Voliči Směru viní z atentátu na premiéra Fica opoziční politiky. Jejich odpůrci zase mluví o nenávisti, kterou rozdmýchává vláda. Reportér Seznam Zpráv mapoval náladu v rodném městě Roberta Fica.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Pětadvacetitisícové Topoľčany platí za baštu Ficova Směru. Slovenský premiér se v tomto městě narodil a chodil na základní i střední školu. Jeho strana tady s přehledem vyhrála poslední volby se ziskem téměř 40 procent hlasů. Mezi srovnatelně velkými slovenskými městy to byl patrně nejlepší výsledek.

Robert Fico, který po středečním atentátu bojuje v nemocnici o život, se do svého rodného města rád vrací. Naposledy 1. května, když v nedalekých Krušovcích odpracoval noční směnu v závodě na světelné systémy, aby dal najevo solidaritu se zaměstnanci, kteří pracují i v noci na svátek.

„Všechna ta agresivita a nenávist“

Do Topoľčan Fico často zajíždí i v rámci stranických akcí Směru. Ta nejbližší byla plánovaná na příští týden v místním Domě kultury. Slovenský premiér se jí však určitě nezúčastní kvůli vážným zraněním, která utrpěl při středeční střelbě v asi 60 kilometrů vzdálené Handlové.

Na náměstí M. R. Štefánika stojí dominanta celého města – kostel Nanebevzetí Panny Marie. V kostele se modlí několik lidí a po městské promenádě před ním korzují místní.

„Každý o tom atentátu mluví. Teď jsme byli u lékaře, předtím v obchodě, nikdo nemluví o ničem jiném,“ říká důchodce Ladislav. S manželkou oba v posledních volbách hlasovali pro místního rodáka Fica. „Je to jediný politik, který stojí za svými lidi,“ tvrdí.

Za útok jsou podle něj odpovědní představitelé politické opozice. „Každý to odsuzuje, lidé ho mají rádi. Dovolím si tvrdit, že za to může Šimečka a Progresivní Slovensko, ale i Matovič. Všechna ta agresivita a nenávist, ty protesty,“ říká Ladislav.

Kolem prochází muž v červeném tričku se srpem a kladivem a velkým nápisem CCCP.

„Neexistuje žádný český národ ani slovenský, to zaprvé. Existuje jen velkomoravský národ, tedy československý, ano? Aby nás prašiví angloameričtí satanisti zničili, oslabili, tak rozdělili naši republiku. Už se o to jednou pokoušeli, ale po první světové válce jsme se osvobodili. A toto je vlastně jenom pokračování,“ myslí si muž v rudém tričku, shodou okolností také jménem Ladislav.

Foto: Milan Gonda, Shutterstock.com

Náměstí v Topoľčanech.

A proč angloameričtí satanisté zaútočili právě na Roberta Fica? „Fico tyto satanisty odhaluje, tyto angloamerické hajzly. A když se osvobodí Slovensko, tak se osvobodí i Česká republika,“ popisuje svůj pohled na věc.

Mladší lidé a voliči opozice mají zpravidla odlišný názor. Připouštějí, že slovenská společnost stojí na dvou stranách hlubokého příkopu, ale vinu přikládají i samotnému Ficovi.

Ficova bašta

Topoľčany, ve kterých se Robert Fico v roce 1964 narodil, patří mezi stabilní voličské základny jeho strany Směr. Potvrdilo se to i v loňských parlamentních volbách.

„Je to výsledek té nenávisti mezi lidmi, kterou šíří politici včetně Fica,“ říká kriticky asi třicetiletý Šimon. Přiznává přitom, že velká část místních stojí za premiérem. „Topoľčany jsou vyhlášené extrémisty. Říká se, že patří na východ,“ dodává Šimon. Na mapě přitom Topoľčany najdeme napůl cesty mezi Bratislavou a Bánskou Bystricí.

Kousek od náměstí před bytovým domem, kde podle místních bydlela Ficova matka, venčí psa důchodce Marián. „Nemělo se to stát. Je to hrozné,“ říká o atentátu na předsedu vlády.

Nepatří přitom k jeho voličům. „Manželka volila Matoviče, já jsem k volbám nešel. Důchodce, jako jsem já, si má užívat důchod a nemá se plést do politiky, to je můj názor. V tisku píšou, že tomu střelci je 71 let,“ poukazuje Marián.

Původní texty Seznam Zpráv k atentátu na Roberta Fica

Reportáž z místa atentátu: hlasy z noční Handlové.

Komentář Martina Čabana: Krev Roberta Fica by měla probudit českou politiku.

Speciální vysílání: Komentáře a vyjádření k atentátu.

Živě: Dění na Slovensku sledujeme v online přenosu.

Básník a nespokojenec. Co víme o atentátníkovi.

Historie politických vražd v Evropě.

Rozhovor s bývalým operátorem Útvaru rychlého nasazení Martinem Svozilem.

Svědectví sousedů: Seznam Zprávy hovořily s domovníkem panelového domu, kde básník z města Levice na jihu Slovenska bydlí.

Rozhovor o ochrance VIP: Bezpečnostní expert a bývalý příslušník elitní jednotky vojenské policie SOG Lumír Němec vysvětluje, zda jde podobným útokům na politiky vždy zabránit.

Komentář šéfredaktora Seznam Zpráv: Pokus o vraždu slovenského premiéra je tragickou a odsouzeníhodnou událostí, která má sílu otevřít další bolavou ránu ve společnosti. Braňme se tomu, píše Jiří Kubík.

Doporučované