Článek
Změna, pro kterou se Španělé vyslovili ve volbách, se zřejmě konat nebude. Pedro Sánchez, který se svou socialistickou stranou z červencového klání vyšel jako poražený, možná zůstane v čele Španělska i nadále. Pokud dovede šikovně manévrovat.
„Pedro Sánchez se snaží za každou cenu pokračovat ve funkci premiéra,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy Martin Mejstřík z Institutu mezinárodních studií na FSV UK, který se specializuje na politický vývoj v zemích jižní Evropy.
„Povolební situace je o tom naklonit si katalánské pravicové separatisty. Právě o tom a o ničem jiném,“ shrnuje, jaké téma ovlivní sestavování kabinetu. „Jde jenom o to, co všechno jim bude Sánchez ochotný nabídnout,“ dodává.
Po tom, co se lídrovi vítězné Lidové strany - Alberto Núñez Feijóovi - ani napodruhé nepodařilo získat důvěru poslanců, španělský král Filip VI. v úterý pověřil sestavením vlády 51letého Sáncheze.
Ten má nyní před sebou nelehký úkol. V Kongresu o 350 křeslech si musí nejpozději do 27. listopadu zajistit podporu nejméně 176 poslanců.
K tomu, aby se mu to podařilo, bude muset na svou stranu získat i dvě katalánská separatistická uskupení - levicové ERC a konzervativní Junts v čele s Carlesem Puigdemontem, který žije od zmařeného pokusu o vyhlášení katalánské nezávislosti v belgickém exilu.
Kdo je Pedro Sánchez?
- Pedro Sánchez se v roce 1972 narodil do zámožné rodiny na předměstí Madridu, jeho otec byl podnikatel. Do socialistické strany vstoupil v roce 1993, tedy v 21 letech. O dva roky později vystudoval ekonomii a obchod na Univerzitě Complutense v Madridu.
- S politikou začínal na regionální úrovni, napsala španělská odnož webu Vanity Fair. V letech 2004 až 2009 byl radním v Madridu, poté poprvé usedl do parlamentu, když vystřídal kolegu, který odešel do důchodu.
- Po neúspěšných volbách v roce 2011 pracoval také jako ekonomický konzultant a přednášel na vysokých školách. Do parlamentu se vrátil jako řadový poslanec v lednu 2013, o rok a půl později stanul v čele PSOE.
- Vrchol jeho politické kariéry přišel v polovině roku 2018, kdy po více než šestiletém vládnutí lidovců usedl do křesla premiéra opět zástupce PSOE - tedy Sánchez.
Katalánští představitelé vzkázali, že za svou podporu budou chtít protislužbu. Žádají amnestii pro stovky separatistů, které uvěznili za jejich podíl na neústavním referendu z roku 2017, a vyhlášení nového referenda za nezávislost Katalánska.
Proti tomu, aby Sánchez přistoupil na požadavky katalánských stran, se ostře vymezila celá řada španělských poslanců, mezi nimi i představitelé jeho vlastní strany, bez jejichž podpory by většinu nezískal.
Svůj nesouhlas dala najevo i veřejnost. Proti udělení amnestie separatistickým lídrům koncem září v Madridu demonstrovaly tisíce lidí.
Sánchez, muž kompromisu
Sánchez se tak nachází v obtížné situaci a bude muset šikovně manévrovat, aby z ní vyšel jako vítěz. Podle expertů jsou ale jeho šance poměrně vysoké, v minulosti si totiž s podobnými problémy uměl poradit.
„Ukázal se jako velmi pragmatický politik, který se umí domluvit v podstatě se všemi. Jako muž kompromisu,“ vysvětluje Mejstřík. „Jeho vláda v minulém období, přestože také byla koaliční a také se opírala o stejný počet stran, vyjma katalánské pravice, fungovala poměrně stabilně,“ podotýká.
„Díky své schopnosti sednout si za vyjednávací stůl s každým a bavit se o tom, má možná šanci uspět i teď a sestavit vládu, která se na první pohled zdá téměř nemožná sestavit,“ uvádí expert s tím, že kdyby v Sánchezově situaci byl více polarizující politik, možná už by byly vyhlášeny předčasné volby.
Podobný názor zastává i francouzská expertka na Španělsko z Université Paris VIII. Barbara Loyer, kterou citoval server France24. „Sánchez umí dělat sémantické piruety a zdánlivě nemožné kroky vykreslit v dobrém světle,“ tvrdí.
O španělských volbách:
Agentura AP připomíná, že Sánchez už v minulosti předvedl, že dokáže nečekané. Například když se v roce 2017 - po vzpouře zdola - opět ujmul pozice generálního tajemníka PSOE nebo o rok později, když po úspěšném návrhu na vyslovení nedůvěry svrhl svého konzervativního předchůdce a usedl na premiérské křeslo.
Co může slíbit Kataláncům?
Zda Sánchez přistoupí na požadavky katalánských separatistů, které jsou mnohými Španěly vnímány jako ožehavé, zůstává nejasné.
Úřadující premiér v minulosti dal najevo svou ochotu jednat s Katalánskem, když před dvěma lety omilostnil devět katalánských separatistických vůdců. Socialistická strana však Puigdemontovy požadavky na vyhlášení amnestie a referenda opakovaně odmítá.
„Myslím, že se bude muset pohybovat v mantinelech ústavnosti a slíbit Kataláncům něco, co pro ně bude dostačující, ale zároveň bude ještě stále ústavní,“ popisuje Sánchezovy možné kroky Mejstřík.
„Dovedu si představit, že amnestie pro Puigdemonta a další lidi je v jeho moci, a tím pádem je možná, zatímco ty věci, jako je referendum či podobné překreslování ústavního pořádku, v jeho moci není.“
Pokud se Sánchezovi nepodaří získat mezi poslanci podporu, Španělsko budou čekat nové volby. Konat by se měly přibližně v polovině ledna.