Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nejbohatší muž na Zemi loňský rok dominoval americké politice, když se ukazoval po boku nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa během jeho kampaně. Zanedlouho se ujme pozice pravé ruky hlavy státu, bude se podílet na výběru jeho kabinetu a připojí se rovněž k rozhovorům se světovými lídry.
Elon Musk otevřeně podporoval republikánského politika na sociální sítí X, dříve Twitter, která mu patří a na níž má velký vliv - ostatně ho zde sleduje 210 milionů lidí a řada příspěvků vyjadřuje miliardářovy politické názory.
Zdá se, že svůj politický vliv plánuje rozšiřovat i do dalších zemí prostřednictvím aktivity v online prostoru. V posledních dnech na sociálních sítích podpořil řadou příspěvků krajně pravicové osobnosti v Británii, Německu a Kanadě.
Kritika britských labouristů
Tento týden tak Musk vyzval britského krále Karla III. k tomu, aby rozpustil parlament a nařídil nové volby, zatímco zveřejnil sérii vtipů i verbálních útoků namířených proti tamnímu premiérovi Keiru Starmerovi.
„Keir Starmer musí odejít a musí čelit obvinění ze spoluúčasti na nejhorším masovém zločinu v historii Británie,“ napsal nedávno multimiliardář.
Musk britského premiéra obvinil, že před více než deseti lety, když zastával funkci šéfa veřejné prokuratury, nedokázal před soud postavit pachatele, kteří sexuálně zneužívali děti. Nepřiložil k tomu nicméně žádné důkazy.
Na co Musk narážel?
Dlouhotrvající britské skandály se zneužíváním dětí, kterých se Musk chopil, se staly tématem pro pravicově populistickou reformní stranu. Naposledy v roce 2022 vyšlo najevo, že místní vládní agentury v anglickém městě Oldham dostatečně nechránily děti vůči sexuálnímu zneužívání.
Tento přezkum následoval po dřívějším vyšetřování z roku 2014, které zjistilo, že v anglickém Rotherhamu bylo během více než 15 let sexuálně zneužíváno přibližně 1400 dětí. Podle zprávy byla většina pachatelů pákistánského původu a někteří obyvatelé města uvedli, že byli nervózní z identifikace etnického původu pachatelů ze strachu, že budou považováni za rasisty, přiblížil případ deník The Washington Post.
Nejbohatší muž země také otevřeně podpořil okrajovou protiimigrační Reformní britskou stranu, s jejímž vůdcem Nigelem Faragem se nedávno setkal a debatovali spolu mimo jiné o tom, že by Musk mohl stranu financovat. Rozhovor však zřejmě neproběhl k oboustranné spokojenosti, protože se podle agentury Bloomberg nechal Musk slyšet, že by si měla strana najít jiného šéfa.
Stejně jako ve Spojených státech je Musk stále populárnější zejména u mladých britských mužů, ukázal průzkum britského institutu Savanta. Pro ně se „hranice mezi vnímáním úspěchu a bohatství politikou stále více stírá,“ řekl agentuře AFP Chris Hopkins, ředitel tohoto šetření.
Britská vláda se zatím zdržela zapojování se do Muskových komentářů. Zdůraznila pouze, že se „těší“ na spolupráci s Trumpovou administrativou.
Podpora AfD i Orbána
Británie nicméně není jediným Muskovým cílem v Evropě. Zdá se, že i v dalších státech uplatňuje podobný návod, jakým zasahoval do americké politiky, a nyní posiluje konzervativní politiky ve vládách hlavních spojenců Spojených států. Jeho zveřejňování nepravd a vyzdvihování krajně pravicových a extremistických osobností však znepokojuje liberální představitele po celém světě, napsal deník The Washington Post.
Muskovy kroky vyvolaly spekulace, že by se mohl snažit finančně podpořit konzervativní politiky v zahraničí poté, co se stal největším americkým politickým dárcem, když loni utratil 277 milionů dolarů za kampaň během voleb.
Roztržka Musk–Scholz
V Německu také narůstají obavy o to, co by Muskova podpora krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD) mohla znamenat pro vztahy mezi Trumpovou administrativou a příští německou koaliční vládou.
Německá vláda obvinila Muska ze snahy ovlivnit únorové volby poté, co otevřeně podpořil Alternativu pro Německo, krajně pravicovou politickou stranu, která byla německými zpravodajskými službami klasifikována jako podezřelá extremistická organizace.
Musk napsal, že strana představuje „poslední jiskru naděje pro tuto zemi“, a pochválil její přístup k daním a deregulaci trhu. Tento týden také bude hostit rozhovor s předsedkyní strany Alicí Weidelovou na platformě X.
Lídři se snaží o udržování dobrých vztahů s Muskem
Jiní evropští představitelé se pokoušeli Muskovi dvořit v naději, že se vyhnou jeho poznámkám a urovnají své vztahy s Trumpem, kterému Musk pomohl do úřadu.
Francouzský prezident Emmanuel Macron tak pozval majitele Tesly a Twitteru na znovuotevření katedrály Notre-Dame a vybídl ho k účasti i na nadcházejícím technologickém summitu.
Italská premiérka Giorgia Meloniová si s Muskem vybudovala vlastní pouto, kdy se opakovaně setkali a miliardář nešetří na političku chválou.
Také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vedl s Muskem klidný rozhovor, když se multimilionář připojil k jeho povolební diskuzi s nově zvoleným americkým prezidentem, a to navzdory jejich dřívějším ostrým neshodám ohledně Muskovy reakce na ruskou invazi.
S blížícími se americkými volbami se k podnikateli začali více hlásit i lídři ze vzdálenějších zemí, včetně tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a indického premiéra Naréndry Módího, aby se vyhnuli podobně tvrdému zacházení, jakého se dostalo kanadskému premiérovi Justinu Trudeauovi, poznamenal server Politico.
Právě proti němu Musk tento týden vytáhl, když otevřeně podpořil Pierra Poilievra, který vede opoziční kanadskou Konzervativní stranu.
Vliv na domácí politiku USA
Kromě svých snah o zásahy do evropské politiky ovšem neustal Musk ani ve své rozdělané práci ve Spojených státech. Nový rok přivítal vedle nastupujícího prezidenta tanečkem na s Trumpem neodmyslitelně spojenou píseň YMCA.
Elon Musk and President Donald Trump dance to "YMCA" at Mar-a-Lago while waiting for the New Year. pic.twitter.com/1GUM2JIxRu
— SMX 🇺🇸 (@iam_smx) January 1, 2025
Poslední týdny se mezi republikány řešila míra antimigrační politiky, kterou bude ve svém prezidentství Trump zaujímat a podle médií se nakonec budoucí prezident i přes tlak spojenců přidal na Muskovu, tedy v rámci republikánů na umírněnou stranu.
Trumpovi spojenci z podnikatelské sféry v čele s nejbohatším mužem totiž hájí vízový program, který umožňuje kvalifikovaným cizincům pracovat v USA.
Podle kritiků z Republikánské strany by pokračování programu šlo proti dosavadní imigrační politice Trumpa, který se v prvním mandátu snažil potlačit jak nelegální, tak legální imigraci do země. S blížící se inaugurací Donalda Trumpa se tak skloňuje otázka, jak rozšířený vliv bude nakonec Musk hrát jak v domácí, tak i zahraniční politice.