Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Elon Musk se snažil navodit falešný dojem, že ve vybraných videohrách patří k nejlepším hráčům světa. Když se začalo ukazovat, že vysokých pozic v žebříčcích nedosáhl férově, miliardář se zprvu bránil a útočil na své kritiky. Později Musk de facto přiznal, že si postup ve hrách „kupuje“.
Vedle ostatních aktivit Muska, jenž řídí světově úspěšné firmy, ovlivňuje miliony lidí a nyní také přímo vstupuje do politiky, se tato videoherní kauza může zdát jako banální a bezvýznamná. Právě to, že v ní nejde o velké peníze, vliv nebo moc, je ale paradoxně jedním z hlavních důvodů, proč stojí za pozornost.
Musk klame i tam, kde nemusí
Když totiž Musk například sdílí dezinformace na svém profilu na X, nabízí se celá řada potenciálních rafinovaných motivací, proč tak činí.
Příběh z herního světa nicméně ukazuje, že Musk klame i tam, kde nemůže získat nic víc než trochu obdivu fanoušků dané videohry. Pozoruhodné je i to, že Musk v tomto případě nastavoval falešnou tvář tak okatě, že ho každý, kdo danou hru hrál alespoň rekreačně, musel prokouknout.
Místo obdivu proto nakonec od herní komunity sklidil posměch.
Musk v dvacítce nejlepších hráčů světa?
Podezření, že se dělá větším hráčem, než ve skutečnosti je, se v herní komunitě zrodilo už před lety. Vážné pochybnosti nicméně způsobilo až Muskovo působení ve hře Diablo IV loni na podzim.
Například moderátorovi Joeu Roganovi v jeho podcastu, který se dlouhodobě drží mezi nejposlouchanějšími na světě, Musk řekl, že jeho postava ve hře Diablo IV je v žebříčku top 20 hráčů světa a že se v ní umístil jako jediný ze dvou Američanů.
„Když hrajete nějakou hru, kterou hraje hodně lidí, jako například StarCraft nebo Quake, musíte být opravdu výjimečná lidská bytost, abyste se dostal na vrchol,“ řekl slavný americký moderátor za přitakávání Muska.
„Ano. Svého času jsem byl mimochodem jedním z nejlepších hráčů Quake,“ odpověděl nejbohatší muž světa a mimo jiné dodal, že úspěch ve videohrách u člověka značí „extrémně dobrou manuální zručnost“.
Kromě toho se Musk ve stejné době pochlubil na X svým záznamem hry, kde se mu podaří dohrát mapu v Diablu IV v čase aspirujícím na světový rekord.
So many life lessons to be learned from speedrunning video games on max difficulty. Teaches you to see the matrix, rather than simply exist in the matrix.
— Elon Musk (@elonmusk) November 20, 2024
Diablo Tier 150 finished in under 2 mins.
(That's what she said😂) pic.twitter.com/KYvKm2vIy5
Proč je něco takového tak podezřelé?
Asi každý tuší, že pokud chce člověk dosáhnout světových úspěchů v podstatě v jakékoliv videohře, musí hraní zpravidla věnovat hodně času. Zrovna hry jako Diablo IV ale patří k těm, kde je tento faktor naprosto zásadní. K dosažení vysoké úrovně v žebříčku a „čištění“ map v rekordním čase tady totiž nikdy nebudou stačit ani ty nejrychlejší reflexy nebo nejgeniálnější taktika. Na vrchol se jednoduše nedá dostat, dokud ve hře nestrávíte desítky až stovky hodin repetitivní činností, při níž zvyšujete svou úroveň a získáváte předměty.
Musk a boostování
Hráči si logicky začali pokládat otázku, kde na tohle bere čas člověk, který řídí několik firem, každý den přidává příspěvky na X, připravuje se na vedení nového amerického úřadu pro efektivitu státní správy (DOGE) a má 12 dětí.
Musk proto začal být osočován z takzvaného „boostování“, což zjednodušeně řečeno znamená, že někomu zaplatíte, aby hrál místo vás na vašem účtu a nahrál vám, co jen budete chtít (většinou na to existují přímo specializované weby s nabídkou, takže nemusíte nikoho složitě hledat).
Tento postup je prakticky ve všech videohrách považován za podvádění. Ne všechny hry to mají přímo stanovené v oficiálních pravidlech, ale to v případě Muska vlastně ani není důležité, protože jde hlavně o to, že se sám prezentoval jako jeden z top hráčů.
Hraní neslučitelné s reálným životem
Ještě silnější podezření z boostování o nedlouho později způsobilo Muskovo hraní hry Path of Exile 2, což je velmi podobná hra jako Diablo IV. I v této hře se Muskovi podařilo dosáhnout nebývale vysoké úrovně a získat nejsilnější předměty ve hře. To všechno navíc v hardcore režimu (to znamená, že když umřete, začínáte od začátku) a extrémně rychle po spuštění nové sezóny, kdy se veškerý progres resetuje a každý začíná od nuly.
„Dovolte mi vysvětlit, jak těžké je dostat se na takový level během dvou týdnů od spuštění sezóny. Lidi musí zůstat vzhůru třeba 14 až 15 hodin denně a nedělat nic jiného, než hrát Path of Exile na nejvyšší úrovni,“ upozornil na zjevný nesoulad s progresem ve hře a Muskovými možnostmi hráč, streamer a youtuber Quin69.
Někoho to může překvapit, ale něco takového se opravdu děje. Na světě existují lidé, kteří kromě hraní her nestíhají nic jiného než uspokojit své základní fyzické potřeby. Část z nich své celodenní hraní streamuje (tedy živě vysílá na internetu), čímž se dají vydělat slušné peníze. Streamy svým způsobem také fungují jako důkaz, že daný hráč nepodvádí a dosahuje všech svých úspěchů sám a poctivě.
Je ale možné, že by takovým lidem mohl ve hře konkurovat Elon Musk?
Elitní hráč, co neumí hrát
Poslední pochybnosti herní komunity v této otázce odpadly po Muskově živém streamu, kde předváděl, jak hraje. Ukázalo se totiž, že na rozdíl od Diabla IV Musk POE2 ani neumí hrát.
Momentů, kdy se ukázala Muskova neznalost základních mechanik, byla ve streamu celá řada a po sociálních sítích se rychle začala šířit vystřižená videa některých z nich. Musk například označoval jedny z nejlepších předmětů v celé hře za nepříliš dobré, nešla mu otevřít mapa, nesebral cenný předmět, nechápal, proč nemůže sbírat předměty, když má plný inventář, deset vteřin bojoval bez many, aniž by ji doplnil, a tak dále.
Věřte, nebo ne, ale všechny tyto na první pohled malichernosti jsou na vysoké úrovni nemyslitelné. Je to něco, jako kdyby si řidič formule 1 nebyl jistý, jestli má manuální nebo automatickou převodovku.
V tuto chvíli se ještě nabízelo, že se z celé věci vyklube jen žert a že Musk nakonec řekne, že hru hrál schválně špatně, nebo naopak přizná, že není na top úrovni a jen provokoval.
Miliardář ale i poté, co se z jeho špatného hraní stal virální hit, nepřestával držet fasádu hráče světové úrovně a tvrdě ji bránil.
Později Musk dokonce na X útočil na streamera Asmongolda, který byl jedním z řady Muskových kritiků. Asmongold během živého vysílání prohlásil, že je ochotný přesunout své vysílání (má miliony sledujících) na sociální síť X, pokud mu Elon Musk poskytne skutečný důkaz, že svých herních úspěchů dosáhl sám bez použití boostování.
Musk Asmongolda mimo jiné na X označil za špatného hráče a zveřejnil i údajný screenshot soukromého chatu se streamerem. Asmongold se v něm zmiňuje, že musí něco probrat se svými spolupracovníky, přičemž používá anglické slovo „editors“, čímž se dá označit osoba upravující videa (česky by bylo nejblíž slovo střihač), ale zároveň i editor v médiích, který kontroluje a řídí obsah.
Streamer slovem „editors“ zjevně myslel lidi, které si sám najímá, aby mu stříhali videa z jeho vysílání a nahrávali je na jeho YouTube kanál, zatímco on zrovna streamuje nebo spí. Mezi streamery jde o běžnou a dobře známou praxi a kvůli dlouhým hodinám živého vysílání ani není fyzicky možné, aby tuto práci dělali sami. Toho si Musk ale nejspíš nebyl vědom, a tak screenshot z chatu sdílel s popiskem osočujícím streamera z toho, že není nezávislý a musí se „ptát svého šéfa na povolení“.
Elon Musk removed Asmongold’s check mark and leaked private DMs after POE criticism pic.twitter.com/upC4M0jWuD
— yeet (@Awk20000) January 16, 2025
Celá kauza kvůli tomu dostala jen větší pozornost a Muskovo chování se stalo předmětem dalších vtipů.
Nepřímé přiznání
Později se Musk k boostování nepřímo přiznal. Vyšlo to najevo, když další hráč NikoWrex zveřejnil svou konverzaci s miliardářem, kde se ho přímo ptá, zda boostuje své postavy, a Musk odpovídá emotikonem 100% s dodatkem: „Když to neděláš, nemáš šanci porazit hráče z Asie, kteří to dělají také“.
Pravost tohoto chatu sice nelze ověřit, ale Musk video NikoWrexe ukazující zprávy sám sdílel na X.
Níže v údajné konverzaci Musk uvádí, že nikdy netvrdil, že svou postavu vybudoval sám, a že je běžné, když na nejlepších postavách ve hrách Diablo IV a Path of Exile 2 hraje víc lidí.
Výsměch a zklamání
Reakce lidí ve stovkách komentářů pod videy a příspěvky věnovaným kauze nicméně jasně ukazují, že takové vysvětlení herní komunitu nijak neuchlácholilo.
„Nejde ‚jen o podvádění ve videohře‘, on předstírá, že je někým, kým není. Nad tím bych se dvakrát zamyslel, protože tohle není váš průměrný náhodný hráč her, je to jeden z nejmocnějších lidí na planetě,“ stojí například v jednom komentáři pod videem.
Kauza nakonec nezůstala jen ve světě streamerů, hráčů a youtuberů, když si jí postupně začala všímat světová média, která mimo jiné připomněla, že praskliny v Muskově image geeka, jenž má rád videohry a sci-fi, se začaly objevovat už dříve.
Musk například opakovaně vychvaloval hru Elden Ring, která je známá svou vysokou náročností. Když ale pak v květnu 2022 sdílel na X screenshot výbavy své postavy v této hře, hráči se mu smáli, protože ji měl zjednodušeně řečeno hloupě poskládanou, což snížilo její schopnosti.
Equipped load will be lower if fast roll is needed pic.twitter.com/OTSqKrrIv4
— Elon Musk (@elonmusk) May 24, 2022
Loni zase Musk popsal vůz Cybertruck od Tesly jako vůz z budoucnosti, „jakým by mohl jezdit Bladerunner“, čímž odkazoval na slavný sci-fi film, jenž se sice jmenuje Blade Runner, ale žádná postava s takovým jménem se v něm nevyskytuje.
Jak bylo řečeno, Musk zkrátka klame i tam, kde jde pouze o obdiv do jisté míry uzavřené komunity lidí. Otázka, která se nabízí, zní, zda s takovým úmyslem a za využití podobných technik hodlá vykonávat i svou práci v administrativě nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa.