Článek
Čtyřicetiletý dělník ze severního Vietnamu Nguyen Van Chuong byl v roce 2008 obviněn z vraždy policisty. Vyšetřování bylo plné nesrovnalostí a manipulovalo se v něm s důkazy, jak upozorňují lidskoprávní organizace v čele s Amnesty International nebo Člověkem v tísni.
Policie podle nich mučila a zastrašovala nejen obviněné, ale i svědky a rodinné příslušníky. Minulý týden pak jeho otec obdržel výzvu, ať si písemně požádá o Chuongovo tělo nebo popel. Rodina tak má teď obavy, zda je Chuong vůbec ještě naživu, přičemž nedostala žádné informace o datu jeho popravy.
„Vietnamské orgány musí okamžitě odvolat veškeré plány na popravu Nguyena Van Chuonga. Případ proti němu je od prvního dne provázen znepokojivými obviněními, včetně toho, že byl při výslechu bit a pověšen hlavou dolů, aby vynutili jeho přiznání. Tato závažná obvinění vyžadují nezávislé a nestranné vyšetřování,“ říká Montse Ferrerová z Amnesty International. V případě popravy by podle ní Vietnam mohl Chuonga nespravedlivě připravit o život.
Chuong svá obvinění popíral. V dopisech rodině psal, že byl ve vazbě podroben mučení, aby se k vraždě policisty takzvaně „přiznal“. Tvrdí, že byl během policejního výslechu svlečen do naha, pověšen a zbit. Vietnamské úřady jeho tvrzení ale popřely.
Z Chuongovy vesnice se nicméně přihlásili další dva svědci, podle kterých jim policie nejen vyhrožovala, ale taky fyzicky ubližovala.
Podle státních médií bylo několik lidí z jeho vesnice ochotných dosvědčit, že ho v době vraždy viděli ve vesnici vzdálené 40 kilometrů od místa činu. Soud ve městě Hai Phong se však při jeho odsouzení opíral především o zprávy policie.
Podle pravidel OSN zaručujících ochranu práv osob, kterým hrozí trest smrti, může být tento trest uložen pouze na základě jasných a přesvědčivých důkazů. Nesmí být ponechán prostor pochybnostem a alternativním vysvětlením.
V roce 2011 požádal vietnamský generální prokurátor Nejvyšší lidový soud o zrušení verdiktu a zmírnění trestu smrti. Ještě v prosinci téhož roku to soud zamítl.
„V případech, kdy je v sázce lidský život, je o to důležitější, aby byly v celém procesu důsledně uplatňovány zásady spravedlivého procesu. Zjevné nedostatky v případu Nguyena Van Chuonga vyžadují, aby byla jeho poprava okamžitě zastavena, obvinění z mučení a jiného špatného zacházení urychleně a nezávisle vyšetřena a aby byl případ spravedlivě přezkoumán. Trest smrti není nikdy řešením a vzhledem k těmto obviněním, která případ očerňují, by bylo nespravedlivé v popravě pokračovat,“ píše na svém webu organizace Amnesty International.
Amnesty International, Člověk v tísni a další nevládní organizace napsaly otevřený dopis vietnamskému prezidentovi Vo Van Thuongovi. Žádají okamžité zastavení procesu, který směřuje k vykonání trestu smrti na Chuongovi. Dále chtějí nezávislé prošetření okolností případu a také informací, že jeho přiznání bylo vynuceno mučením.
Údaje o praktikování trestu smrti zůstávají ve Vietnamu státním tajemstvím. Tresty smrti jsou nadále ukládány za vraždy, trestné činy související s drogami a například zpronevěru. Zprávy v médiích referující o popravách jsou vzácné, ale podle Amnesty International je pravděpodobné, že každoročně dochází k desítkám poprav.
Podle nevládních organizací je případ symbolický kvůli přiznání získaném mučením a nespravedlivému procesu. Také podle nich ukazuje na to, jak přísně režim kontroluje média. Vietnamská média totiž, na rozdíl od zahraničních, o případu nepíšou.