Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V polovině července byli ve Venezuele při návratu domů zadrženi dva kolumbijští vojáci, kteří bojovali na straně Ukrajiny. Následně je pravděpodobně země vydala do Ruska. Na straně Ukrajiny bojovali přibližně osm až deset měsíců od léta 2023.
Zahájilo se vůči nim trestní řízení za žoldnéřské činnosti, za což v Rusku hrozí trest až 15 let za mřížemi, píše server Politico.
Kolumbijci od léta 2023 bojovali po dobu osmi až deseti měsíců proti Rusku v rámci ukrajinského dobrovolnického praporu Karpatská Sič. Při návratu domů z Ukrajiny byli v polovině července zadrženi během mezipřistání v Kolumbii, a pak vydáni Moskvě.
Venezuelská vláda se k zadržení a vydání kolumbijských vojáků nevyjádřila. Také venezuelské ministerstvo zahraničí na žádost o komentář deníku The New York Times nereagovalo. O tom, kde se vojáci nacházejí, minulý měsíc žádala venezuelskou vládu Kolumbie. Reakce se nedočkala, uvedl deník The New York Times.
Ve středu moskevský soud umístil muže do vyšetřovací vazby v moskevské věznici Lefortovo s vysokou ostrahou. FSB rovněž zveřejnila videozáznam, na němž jsou oba Kolumbijci vedeni po chodbě se sklopenými hlavami a na kameru se, pravděpodobně pod nátlakem, identifikují.
Vydání a zatčení vojáků má podle serveru Politico pravděpodobně vystrašit další cizince, kteří by mohli uvažovat o připojení se k ukrajinským ozbrojeným silám. Podle serveru ale událost také zdůrazňuje spojenectví Ruska se zeměmi, jako je Venezuela, které vládne autoritářský prezident Nicolás Maduro. Ten podle deníku New York Times dlouhodobě s Ruskem sympatizuje.
Ačkoliv v Rusku hrozí až 15 let ve vězení za placené zapojení do ozbrojeného konfliktu, země sama aktivně verbuje žoldáky v zahraničí pro své vlastní válečné úsilí proti Ukrajině. Využívá k tomu například Kubu, Afriku nebo Indii, přičemž vojákům slibuje vysoké platy a ruské občanství.