Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Moskva vítá slova německého kancléře Olafa Scholze o tom, že je připraven jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o řešení situace na Ukrajině. Agentuře TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle kterého je ruský vůdce otevřen dialogu. Scholz před několika dny ve Spolkovém sněmu vyjádřil ochotu mluvit s Putinem o spravedlivé podobě míru na Ukrajině. Zároveň zdůraznil, že nebude rozhodovat o Ukrajincích za jejich zády. Ukrajina se už třetím rokem brání rozsáhlé ruské agresi.
„Slyšíme slova, která zaznívají z Berlína - Scholzova slova o připravenosti vést dialog. Jsou to důležitá slova, protože donedávna Německo patřilo mezi ostatní země kolektivního Západu, které zcela vylučovaly jakékoliv kontakty s Putinem. Říkali jsme, že to je neperspektivní pozice,“ uvedl Peskov. Scholzovu připravenost k jednání s Putinem označil za něco, co „lze přivítat“. Zároveň dodal, že Moskva nedostala konkrétní návrhy na jednání ze západních zemí.
Ruský prezident je podle svého mluvčího dialogu otevřen. „Putin nejednou řekl a potvrdil, že byl a zůstává otevřen komunikaci, hovoru,“ uvedl mluvčí Kremlu. Dialog o Ukrajině podle něj nebude jednoduchý. „Ale každá válka končí u jednacího stolu, končí mírem,“ poznamenal.
Německý kancléř ve středu ve Spolkovém sněmu uvedl, že Berlín bude pokračovat v podpoře Ukrajiny, která se brání ruské vojenské agresi. Zdůraznil také ochotu jednat o spravedlivé podobě míru na Ukrajině i s Putinem, na jehož rozkaz ruská vojska do sousední země 24. února 2022 vtrhla. Německý kancléř zdůraznil, že se ale nikdy nebude rozhodovat o Ukrajincích „za jejich zády a bez koordinace s našimi nejbližšími partnery“. Podle serveru The Kyiv Independent také řekl, že s šéfem Kremlu bude jednat, pokud o to bude požádán.
Německá média v posledních týdnech informovala o zvýšené otevřenosti Scholze mluvit s Putinem o ukončení války na Ukrajině, upozornil před několika dny ukrajinský server a připomněl, že Scholz s Putinem napřímo nehovořil od prosince 2022. Ve stejném roce podle něj naposledy přímo jednali s šéfem Kremlu i lídři Spojených států, Francie nebo Británie.
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková nedávno podle agentury Reuters uvedla, že Putin o smíru na Ukrajině není ochoten jednat. „Ukrajina je připravena na spravedlivý mír,“ sdělila šéfka diplomacie. „On (Putin) odmítá přijmout mír a každý den vysílá další signál ve prospěch války a destrukce. V těchto dnech už není ani připraven mluvit s německým kancléřem po telefonu,“ sdělila ministryně.
Rusko a Ukrajina zahájily jednání krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu, hovory však po několika kolech uvázly na mrtvém bodě. Obě strany si kladou řadu podmínek pro jejich opětovné zahájení a dávaly najevo, že za současné situace jednání není možné. Zatímco Moskva požaduje, aby Kyjev ustoupil jejím požadavkům včetně postoupení části ukrajinského území Rusku, Ukrajina žádá plné stažení ruských sil ze svého území.
Letos v červnu se ve Švýcarsku konal první mírový summit, kterého se zúčastnily desítky zahraničních představitelů, chybělo na něm však Rusko. Ukrajina plánuje uspořádat i druhé podobné setkání, na němž by ráda prosadila svou vizi míru, přičemž ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že by se ho už měli zúčastnit i Rusové. Moskva však svou účast na konci září podle serveru The Moscow Times vyloučila.