Hlavní obsah

Mohla jsem tolikrát spadnout, popsala lezkyně historický výstup na El Capitan

Foto: Pixabay.com

El Capitan je výzva pro každého lezce.

Babsi Zangerlová se zařadila mezi lezecké legendy. Výstup na El Capa jí zabral přibližně čtyři dny.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Téměř tisíc metrů, 34 délek a ani jeden pád. Vertikální skalní stěna, jako je legendární El Capitan, strmá žulová deska v kalifornském Yosemitském národním parku, je pro profesionální lezce nelehkým až téměř nemožným cílem.

Rakouské lezkyni Babsi Zangelrové se výzvu podařilo zdolat 23. listopadu. Stala se navíc prvním člověkem v historii, který El Capitan přelezl ve stylu f

lash, tedy kontinuálně zdola nahoru při prvním pokusu.

K tomu, aby lezec zvládl pokořit vrchol více než 900 metrů vysoké stěny, potřebuje roky zkušeností. Na první pokus bez jakéhokoli pádu se to na El Capu dosud nikomu nepodařilo. Právě proto je nedávný flash výstup Zangerlové tak výjimečný, píše server CNN Sport.

„Bylo těžké tomu uvěřit,“ uvedla 36letá rakouská horolezkyně. „Byla jsem tak překvapená, že se to prostě stalo a že jsem nespadla… Mohla jsem při tom stoupání spadnout tolikrát.“

Freerider je oblíbená cesta na El Capitan a stejná, kterou Alex Honnold vylezl bez lan a sedacích úvazků v oscarovém dokumentu Free Solo.

Zjistit, kam až se dostane

Babsi Zangerlová má s lezením na El Capu a v okolí Yosemitu bohaté zkušenosti. Nikdy dříve ale nezkoušela více než třicítkové stoupání na Freerideru. Odradil ji náročný úsek Monster Offwidth –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 60 metrů dlouhá trhlina zhruba v polovině výstupu.

Přiznává, že projít tuto cestu nebylo jejím cílem. „Šlo spíš o to, že jsme chtěli zjistit, kam až se můžeme dostat,“ vysvětlila.

„Ale očekávání byla opravdu malá, takže to od začátku nebyl velký cíl… Jsou tam opravdu úhly, kde nemáte chyty, takže většinou stojíte na špatných nohách a vždycky můžete uklouznout. Šance byla opravdu malá.“

Teprve když zdolala Boulder Problem, asi nejtěžší a nejzrádnější část výstupu, kde se lze chytit jen velmi tenkých chytů, měla prý pocit, že to možné bude.

Tolik nad tím nepřemýšlet

Pro úspěch výstupu podle ní bylo zásadní nepřemýšlet nad dřívějšími pokusy ostatních lezců. Zdolání El Capitana označila za svůj psychicky nejnáročnější projekt.

Nejlépe se prý cítila, když lezla a ne když odpočívala. „Při lezení je snazší být opravdu soustředěná, pak nemám žádné jiné myšlenky. Je snazší se soustředit, ale jakmile přestanu lézt, je na mě větší tlak,“ svěřila se.

Celý výstup trval přibližně čtyři dny, noci strávila kempováním ve stěně. Doprovázel ji její přítel, lezec Jacopo Larcher, který se také snažil cestu pokořit, avšak jeho pokus zhatil jediný pád u části Boulder Problem.

„Stoprocentně mu věřím, skvěle spolupracujeme. A když s ním lezu, můžu i víc riskovat. Vím, že mi vždycky dá měkké jištění… Cítím se docela bezpečně a tahle vzájemná důvěra je myslím opravdu, opravdu důležitá,“ řekla lezkyně.

Zangelrová věří, že ten den bylo štěstí na její straně. Sama byla přesvědčena, že v posledních fázích výstupu spadne. Den před pokusem ale náhodou potkala v kavárně Alexe Honnolda a jeho spolulezce Tommyho Caldwella. A Honnold jí jakožto člověk, který zná spletitou síť trhlin a říms Freerideru lépe než kdokoli jiný na světě, poradil, jak si při zdolávání Monster Offwidth odpočinout vklíněním nohy do dlouhé spáry

„Fungovalo to perfektně,“ ocenila radu Zangerlová. „Mohla jsem si v této pozici odpočinout, a to mi pomohlo.“

OPRAVA: V původní verzi textu jsme chybně uváděli, že Babsi Zangelrová musela zdolat 34 stoupání. Správně jde v lezecké terminologii o 34 délek. Za nedopatření se omlouváme.

Související témata:

Doporučované