Článek
Každý 150. člověk na světě je uvězněný v nucené práci nebo sňatku. Celkem tak setrvává v situacích, které nemohou opustit „kvůli výhružkám, násilí, klamání, zneužití moci nebo jiným formátům nátlaku“ po celém světě 50 milionů lidí. To je podle nově zveřejněné zprávy za rok 2021 o deset milionů více, než tomu bylo před pěti lety, uvádí Mezinárodní organizace práce.
„Nic nemůže ospravedlnit přetrvávání tohoto základního porušování lidských práv,“ řekl její generální ředitel Guy Ryder.
„Otroctví je prostě otroctví. Stále jde o absolutní kontrolu jednoho člověka nad druhým. Základní definice, jež se používá v organizacích bojujících proti modernímu otroctví, se točí kolem myšlenky vlastnictví člověka. Že se s lidmi v takové situaci jedná, jako kdyby byli majetek. A že když si o někom myslíte, že je majetkem, můžete si ho koupit, prodat ho, půjčovat i pronajímat. I zničit ho, pokud chcete,“ vysvětlil pro Seznam Zprávy fenomén dnešní doby světově uznávaný odborník z Nottinghamské univerzity Kevin Bates.
Podle zprávy organizace OSN setrvává v nucené práci 27,6 milionu lidí, včetně 3,3 milionu dětí. V 86 procentech tito lidé pracují především v soukromém sektoru. Necelá čtvrtina (23 procent) těchto moderních nevolníků pracuje v sexuálních službách. Každé osmé z nich je dítě (3,3 milionu). Více než polovina z nich poskytuje sexuální služby nedobrovolně.
Dalších 22 milionů, z dvou třetin ženy, setrvávají v nucených sňatcích. 75 procent z nich je navíc méně než 15 let, když k sňatku dojde. Nejčastěji se tak děje kvůli tlaku rodiny.
Moderní otroctví je všude
„Dotýká se všech a děje se nám přímo před očima,“ řekl ohledně existence moderního otroctví pro Seznam Zprávy odborník Kevin Bales.
Důvodů, proč k modernímu otroctví dochází, je několik. Pandemie covidu-19 narušila po celém světě mnoha lidem příjmy a zvýšila dluhy, což následně mohlo vyústit v přijetí nucené práce.
Válka a ozbrojené konflikty zase vedly ke zvýšení náboru dětí, aby se staly dětskými vojáky. V neposlední řadě klimatická krize a s ní související migrace donutila mnoho lidí opustit své domovy a stát se migranty, což vedlo ke zvýšenému riziku nucené práce.
Existence moderního otroctví pouze v chudých zemích je podle zprávy mýtus. Více než polovina lidí totiž pracuje v zemích s vyšším středním příjmem, mezi které Světová banka zařazuje například Jihoafrickou republiku, Argentinu a Bělorusko, nebo v zemích s vyšším příjmem, kam spadají USA, SAE nebo Slovensko.
Do spár moderního otroctví se nejčastěji dostávají migranti mimo jiné i kvůli špatně řízené migraci či nekalým a neetickým praktikám při náboru. Trvat může u práce několik let, u manželství pak i doživotně.
OSN navrhuje několik řešení. Například silnější mechanismy pro boj proti nucené práci a obchodování s lidmi, zvýšení věku pro sňatek na 18 let bez výjimek nebo posílení právní ochrany.
„Víme, co se musí udělat.. Ruku k dílu musí přiložit všichni. Odborové svazy, organizace zaměstnavatelů, občanská společnost, běžní občané, všichni mají zásadní roli,“ dodává ředitel Ryder.