Článek
Putinova částečná mobilizace rozhodně nejde podle plánu. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu sice tvrdí, že armáda už díky ní posílila o 200 tisíc lidí, přičemž původní deklarovaný cíl bylo 300 tisíc. Ještě víc Rusů ale zdá se před odvody ze země uteklo. Podle zdroje časopisu Forbes z ruské prezidentské kanceláře jich do zahraničí odešlo možná až 700 tisíc (více zde).
Mobilizace vzhledem k nutnosti výcviku nových vojáků zatím ani nemohla přinést Rusku žádné úspěchy na bojišti, ty zaznamenává spíše ukrajinská strana (více zde). Šéf ukrajinské vojenské tajné služby Kyrylo Budanov ale dokonce mobilizaci označil za „dar“ Ukrajině, protože Kreml se podle něj ocitl ve slepé uličce a jeho podpora ochabuje.
Ve snaze motivovat Rusy k ochotě narukovat do krvavé války tak úřady někdy přistupují k násilí a výhrůžkám, jindy místo biče používají raději cukr, respektive ryby.
„V dohledné době dobrovolníci, kterých je asi 180, doručí ryby rodinám mobilizovaných obyvatel po celé Sachalinské oblasti,“ oznámil podle ruského listu Kommersant Michail Šuvalov, předák místní buňky putinovské strany Jednotné Rusko.
Každá rodina, která poskytla muže k nasazení na Ukrajině, by měla dostat 5 kilogramů čerstvě zmražených platýsů, tresek a lososů. Rybáři z dálněvýchodního regionu pro tyto účely prý vyčlenili 9 tun ryb.
Příběh Rusa, který uprchl před mobilizací
„Masakr v Buči se vás dotýká, cítíte empatii. Na druhou stranu vás osobně ale válka neohrožuje,“ vysvětluje mladý Moskvan, proč se k útěku ze země rozhodl až po vyhlášení mobilizace. Zásadními faktory se tak staly strach a šok.
„Vezmeme vám manžela a budete mít pár týdnů co jíst. Je to opravdová ukázka chudoby a úřady chtějí, aby na ni lidé zapomněli,“ komentuje sachalinskou strategii pro list The Times ruský politický analytik Anton Barbašin.
Obdobnou strategii už zkoušejí také v jihosibiřské Tuvinské republice, kde lidé dostávají ovci, uhlí, 50 kilogramů mouky a dva pytle brambor za každého člena rodiny, kterého pošlou na frontu.
Sachalinské úřady nabízejí rodinám mobilizovaných i další pomoc. Deník Kommersant píše o platbě ve výši 300 tisíc rublů (asi 125 tisíc korun), sociálních benefitech, o nichž ovšem nejsou známé podrobnosti, nebo psychologické asistenci.
Dobrovolníci také údajně obcházejí domy a ptají se, jestli lidé něco nepotřebují. Někdo si říká o poštípání dříví na zimu, další třeba o opravu schodů před vchodem.
Ruský parlament pak už krátce po vyhlášení mobilizace narychlo schválil různé úlevy pro vojáky sloužící na Ukrajině a jejich rodiny, včetně zmrazení některých dluhů. Pokud ve válce zemřou nebo budou vážně zraněni, jejich závazky můžou být odpuštěny úplně. Podle Rádia Svobodná Evropa ale někteří Rusové pochybují, že úřady své sliby dodrží.
Mobilizaci kromě nedostatku motivace provází i logistické problémy. Objevují se zprávy, že ve vojenských skladech chybí vybavení, případně je zastaralé, nejsou ani uniformy, nebo dokonce zdravotnické pomůcky. Ruská média pak odvedencům radila, aby si raději do odvodových center zabalili i základní potřeby jako jídlo a toaletní papír (více zde).