Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Počet čínských párů, které v první polovině letošního roku uzavřely manželství, byl podle oficiálních údajů nejnižší za posledních 12 let. Údaje o registracích sňatků dokládají, že v prvních šesti měsících roku vstoupilo do manželství celkem až 3,43 milionu párů, což je o 498 000 méně než ve stejném období předchozího roku. Informovala o tom agentura Reuters.
Pro čínskou politiku, která se snaží o zvýšení počtu obyvatel, to představuje problém. Uzavření manželství je v asijském státě považováno za nezbytnou podmínku k tomu, aby člověk mohl mít děti. A to zejména kvůli rozšířeným pobídkám a opatřením, včetně požadavku, aby rodiče předložili oddací list k registraci svého dítěte nebo k získání státních dávek.
Mnoho mladých Číňanů se přesto rozhoduje zůstat svobodnými nebo uzavření sňatku odkládá kvůli špatným pracovním vyhlídkám a obavám o budoucnost v důsledku zpomalení růstu druhé největší ekonomiky světa.
„Mezi důvody poklesu počtu registrací sňatků patří pokles počtu mladých lidí, vyšší počet mužů v populaci schopných uzavřít sňatek oproti ženám, vysoké náklady na sňatek a měnící se postoje,“ uvedl demografický expert Che Ja-fu a dodal, že klesající trend porodnosti v Číně bude v dlouhodobém horizontu obtížné změnit, pokud nebudou na její podporu zavedena zásadní opatření.
„Zatímco v roce 2023 došlo k mírnému nárůstu v důsledku uvolnění pandemických omezení, v letošním roce se očekává, že míra sňatečnosti klesne na nejnižší úroveň od roku 1980,“ uvedl Che Ja-fu pro státem podporované noviny Global Times.
Čínská univerzita pro občanské záležitosti v srpnu oznámila nový vysokoškolský program manželství, který má rozvíjet odvětví a kulturu související s manželstvím. Vyvolala tím opovržení uživatelů sociálních médií, kteří zpochybnili potřebu takového kurzu v situaci, kdy míra sňatečnosti klesá.