Článek
Masivní nárůst planktonu mohl zapříčinit smrt až tisíců ryb, které se ve čtvrtek objevily podél zhruba čtyřkilometrového úseku pláže v jižní provincii Chumphon v Thajsku. Podle odborníka mohou za přemožení planktonu klimatické změny, píše americká CNN.
Thon Thamrongnawasawat, zástupce děkana Fakulty rybářství na thajské univerzitě Kasetsart, připsal úhyn ryb takzvanému „květu“. Jde o přirozený jev, který se projevuje přemnožením mikroorganismů a snižuje hladinu kyslíku ve vodě – to způsobuje udušení ryb.
„Různé přírodní jevy, jako jsou bělení korálů nebo kvetení planktonu, se v historii přirozeně vyskytovaly už desítky tisíc let. Kvůli globálnímu oteplování však sílí, čímž se zvýší jejich četnost v oceánech a mořích,“ vysvětluje odborník Thamrongnawasawat.
Podle místních úřadů se „kvetení“ planktonu vyskytuje obvykle jednou nebo dvakrát ročně a trvá dva až tři dny. Thajští vědci nashromáždili mořskou vodu pro další posouzení a analýzu.
Vlny veder v mořích se letos stávají celosvětově stále větším problémem.
Podle britského Met Office byly globální povrchové teploty moře za duben a květen zatím nejvyšší zaznamenané v těchto měsících. Agentura Met Office uvádí, že příčinou je nejen příchod přírodního klimatického jevu El Niño, který má globální dopad na oteplování, ale i změna klimatu způsobená člověkem, což podobné přírodní jevy ještě zhoršuje.
Již v červnu vyplavilo moře tisíce mrtvých ryb na pláže v Texasu. Odborníci při té příležitosti upozorňovali na fakt, že se to bude z důvodu rostoucích teplot opakovat, a varovali před podobnými situacemi na britském pobřeží, píše CNN.
Další úhyn mořských živočichů hlásily také úřady z jižní Kalifornie, delfíni a lachtani se dostali na pláž mrtví nebo minimálně nemocní, byly jich stovky. „Vlna mrtvých nebo nemocných zvířat je jednou z největších, co si lze pamatovat. Je to naprosto šokující,“ říká Justin Greenman z Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Bujení kalifornských řas podle vědců zapříčinilo oteplování vody, které přeje toxickým řasám.
„Ať už v Austrálii na místech, jako je Velký bariérový útes plný korálů, nebo v některé oblasti kolem Anglie, oceány dnes zažívají vlny veder. Růst řas bude skutečně škodlivý pro jakékoli místní ekosystémy,“ varovala Sarah Perkins-Kirkpatrick, klimatická vědkyně z australské univerzity New South Wales.