Článek
Od konce března patří mezi oficiálně mobilizované vojáky a je součástí 3. čety 133. praporu ukrajinské armády. Svjatoslav Juraš kvůli válce vyměnil kravatu a sezení v parlamentu za zbraň a cesty zničenou zemí. Z Prahy nejmladšímu ukrajinskému poslanci nicméně volám do Kyjeva, rozhovor se podaří uskutečnit až na druhý pokus.
„Rusko musí prohrát a Ukrajina musí vyhrát. Rusko musí trpět za ztráty, které nám způsobilo, a má hodně co vracet celému světu, jelikož Ukrajinci nejsou první,“ odpovídá šestadvacetiletý Juraš na jednu z položených otázek.
Popisuje mi, jak se dají skloubit povinnosti poslance s výjezdy do předních linií, jak vypadaly jeho poslední měsíce a dokonce i to, jak zabití blízké osoby, novinářky a fixerky Oleksandry Kuvšynové, ovlivnilo jeho pohled na konflikt a přivedlo ho do řad teritoriální obrany.
Váš život se s válkou velmi změnil. Co jste dělal poslední měsíce?
V první den války jsme se já i mnoho mých kolegů museli rozhodnout. Někteří odešli z Kyjeva na západ Ukrajiny, kde mělo být bezpečněji, někteří tu zůstali a byli i tací, kteří se vrátili do svých volebních obvodů na východě a na severu, které čelily útokům. Já jsem zůstal, okamžitě jsem využil příležitosti získat zbraň a zavázal se ke všemu možnému – bojovat jakýmkoliv způsobem proti ruskému útoku, ať už institucionálně nebo osobně.
V ruštině je jedno dobré přísloví: Neměj sto rublů, měj sto přátel. Od prvních dnů války jsem měl štěstí na řadu lidí, se kterými jsem pracoval. Snažili jsme se dodávat lidem zásoby a pomáhat jim s věcmi, které byly ve válčící Kyjevské oblasti i v samotném Kyjevě potřeba. Nejdříve jsem působil zde, pak jsem se přesunul do Charkovské oblasti a nyní se zapojuji i na Donbase.
Vzniklo tu hodně organizací, některé se zaměřují na zdravotnickou pomoc, další zase na humanitární a existují také další projekty, které zatím nemůžeme oznámit. Vznikla i platforma neziskových organizací, které se snaží spolupracovat a pomáhat těm nejzasaženějším městům a vesnicím v blízkosti předních linií.
Zapojil jste se do konfliktu i po vojenské stránce?
Od samého začátku jsem se snažil být mobilizován, v případě poslanců to ovšem vůbec není jednoduché. Snažil jsem se, aby mě naverbovali v různých částech armády, kde by mohly být k užitku moje mezinárodní schopnosti nebo institucionální systémy, za kterými stojím.
Když ale blízko Kyjeva zabili mně velmi blízkou slečnu, během dvou dní jsem se přidal k teritoriální obraně, a do bojů jsem se tak zapojil přímo. Nejsem trénovaný voják, ale od prvního dne jsme kolem armády potřebovali shromáždit veškeré schopné lidi, které jsme znali.
The beauty of Kyiv
— Sviatoslav Yurash (@SviatoslavUA) March 16, 2022
Alexandra Kuvshynova, young journalist was murdered by the Russians.
Her I loved.Decade of happiness and sadness, joy and pain, meaning and loss. Only death could have parted us.
Now I learn to hate. You shall never be forgotten.They shall never be forgiven. pic.twitter.com/avipg7CeGX
Akorát jsem dnes obdržel zprávu, že jeden ze členů mého týmu byl smrtelně zraněn, když vedl do bezpečí konvoj evakuovaných lidí z Luhanské oblasti. Zemřel také přímo jeden z evakuovaných a jedna žena byla zraněna.
Právě tyhle konvoje a přesun věcí tam, kde jsou potřeba, jsou moje aktuální práce do doby, než budu nasazen na východě. Poskytujeme pomoc lidem, kteří v podstatě bojují o přežití. Vidíte jejich oči a vidíte v nich naději. Naději, že dokážou přežít. Vidíte během toho, že na vaší práci záleží.
Od začátku války uplynuly už téměř čtyři měsíce. Co vás žene dál?
Jde o naši zemi, je to naše bitva. Je to boj naší generace. Nemůžeme to nechat být, pokračovat dál v našich životech a předstírat, že v sobě nemáme onu ukrajinskou část. Každý se musí rozhodnout; mohou zahodit všechny věci, se kterými vyrostli, které milovali a znali, nebo mohou jít a bojovat za ně.
Musíme zajistit, aby žádná oběť nepřišla vniveč. Nemůžeme poplivat památku těch, kteří obětovali všechno, kompromisem s Ruskem. Musíme bojovat až do samého konce.
V mém případě a v případě mnoha lidí, kteří tu zůstali, byla volba jasná. Jasné rozhodnutí to bylo i pro ty, kteří každý den bojují a umírají na bojišti.
Jak jdou dohromady vaše oficiální povinnosti poslance a výjezdy, kterých se účastníte?
Moje povinnosti jakožto poslance jsou schůze výborů a parlamentní schůze. Parlamentní schůze jsou oznamovány předem, takže obvykle se na ně zvládnu dostat včas a zapojit se. Nejsou navíc příliš dlouhé, snažíme se vzhledem k hrozným okolnostem, ve kterých se nacházíme, jednat rychle.
Schůze výborů pak probíhají online, takže se na ně mohu připojit bez ohledu na to, zda jsem v Kyjevě nebo v přední linii. Stále se tak můžu postarat o to, aby byl i můj hlas slyšet. Některé výbory v téhle době navíc nejsou tak aktivní.
Jak byste popsal aktuální náladu na Ukrajině? Jsou lidé stále tak oddaní záchraně země jako na začátku?
Je tu menší chaos a zmatek. Snažíme se ale stále dělat, co je v našich silách, a pracovat na tom, aby tahle bitva pro nás byla vítězná. Lidé jsou odhodláni ještě více než dříve a budou pokračovat až do té doby, než budou Rusové z naší země vyhnáni.
Už jste to sám nakousl a lidé to mohli vidět i na vašich sociálních sítích; kvůli válce jste přišel o blízkého člověka. Změnila jeho smrt něco na tom, jak válku vnímáte?
Samozřejmě. Každý člověk na Ukrajině někoho nebo něco ztratil. Lidé často přišli o více než jednu osobu. Tyhle tragické příběhy se nyní množí v jakémkoliv zákoutí Ukrajiny, do kterého byste se vydala.
V mém případě určitě šlo o příklad toho, jak nemilosrdná a šílená je smrt, která tu kolem nás je. Příběh Oleksandry, která se snažila válku pokrývat a informovat o ní západní obyvatelstvo, je pro mě vzorový pro mnoho dalších Oleksander napříč Ukrajinou, které mají problémy, bojují a jsou každý den zabíjeny.
Zabití novináři
Válka na Ukrajině si vyžádala životy několika novinářů. Při březnovém ostřelování severozápadně od Kyjeva zemřel kameraman americké stanice Fox News Pierre Zakrzewski a jeho čtyřiadvacetiletá ukrajinská spolupracovnice Oleksandra Kuvšynová.
„Miloval jsem ji. Dekáda štěstí a smutku, radosti a bolesti, smyslu a ztráty. Jen smrt nás mohla rozdělit,“ napsal ke společným fotografiím s novinářkou Juraš. „Teď se učím nenávidět. Nikdy nebudeš zapomenuta. Nikdy jim nebude odpuštěno.“
Bohužel nešlo o první ani poslední úmrtí, které jsme viděli. Je jasné, že v této válce bude trpět každý. Musíme ale zajistit, aby každá tato oběť nepřišla vniveč. Nemůžeme poplivat památku těch, kteří obětovali své všechno, kompromisem s Ruskem. Musíme bojovat až do samého konce, Rusko si totiž vzalo něco od každého z nás.
Jediné řešení je tedy porážka Ruska?
Ano, Rusko musí prohrát a Ukrajina musí vyhrát. Rusko musí trpět za ztráty, které nám způsobilo, a má hodně co vracet celému světu, jelikož Ukrajinci nejsou první. Rusko působí problémy v každé části světa, ať už se kouknete na Sýrii, Afriku nebo Venezuelu, uvidíte tam bolest i utrpení. Rusko je v takových případech klíčovým hráčem a často přímo příčinou. Pokud lidé chtějí mír, musíme ho porazit nejen my, ale celý svět.
Co se týče kompromisu, nabízeli jsme vyjednávání ještě před začátkem invaze a vyjednávali jsme posledních 8 let. Sám jsem byl součástí tábora, který byl pro pokračování diplomatického procesu, Rusko se ale rozhodlo jinak a veškeré pokusy o mír selhaly kvůli Putinově rozhodnutí pokračovat v útoku, vraždění a destrukci Ukrajiny.
Když bude chtít, Rusko může přestat a může z naší země odejít. Pan Putin ale moc dobře ví, že by tím ztratil prestiž a byl by to rozsudek smrti pro jeho režim. Bude tak pokračovat s vražděním a ničením všeho na Ukrajině, dokud neuvidí nějaké vítězství. Je to samozřejmě náš boj, doufám ale, že do toho vstoupí zbytek světa a umožní vyhrát nám.
Je něco, co byste rád řekl Čechům, kteří tohle budou číst?
Našim českým přátelům hodně dlužíme a jsme jim velmi vděční. Osobně jsem přišel do kontaktu s různými formami pomoci, které k nám z České republiky přišly. Osobně chovám vůči Čechům, našim slovanským bratrům, hodně obdivu. Chápete, čím si tu procházíme, a o bolesti ruské invaze víte z první ruky.
Díky Mnichovu víte, jaké to je, když vás někdo prodá. Lépe než jiné země v Evropě rozumíte tomu, jaké to je zůstat sám. To je důvod, proč Češi nedovolují Evropě, aby nás opustila. Jsme proto velmi vděční českému vedení i českým občanům, kteří nám nejrůznějšími způsoby pomáhají.