Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Miriam Adelsonová často vypráví příběh ze svého dětství. Když jí byly asi čtyři nebo pět let, chtěla se doma v čerstvě vzniklém Izraeli na židovský svátek purim převléct za biblickou královnu Ester. Tato krásná židovská žena se provdala za perského krále Achašveróše a díky své odvaze, bystrosti a postavení zabránila spiknutí s cílem vyvraždit Židy.
Ale Miriam, tehdy ještě Farbsteinová, se za Ester převléct nemohla, jak líčí americký časopis New York Magazine. Její rodina byla chudá, a tak ji matka místo toho navlékla do oblečení po jejím starším bratrovi.
Jako další Židy jejího věku ji formovaly i hrůzy, které musela prožít generace jejích rodičů. Ona sama se sice narodila už v Britském mandátním území Palestina v roce 1945, ale její matka a otec museli uprchnout ve 30. letech z Polska, protože se báli narůstajících protižidovských nálad.
Miriam tak strávila dětství v Izraeli, jenž musel těžce hájit svou nezávislost před arabskými sousedy, a po boku mnoha Židů, kteří přežili hrůzy holokaustu a také se rozhodli utéct z Evropy. Později sloužila v izraelské armádě jako lékařka, poté začala pomáhat drogově závislým.
Stovky milionů dolarů
Dnes je devětasedmdesátiletá Adelsonová jednou z nejbohatších žen světa. Časopis Forbes odhadl její majetek na 33,7 miliardy dolarů (přes 800 miliard korun). A stejně jako královna Ester svůj vliv využívá k ochraně Židů, tedy prosazování zájmů Izraele. Patří mezi nejvýznamnější sponzory Republikánské strany, včetně zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.
Miriam majetek zdědila v roce 2021 po smrti svého manžela Sheldona Adelsona, kasinového magnáta a generálního ředitele společnosti Las Vegas Sands Corporation. Do té doby stála spíše v pozadí. Už on ale věnoval republikánům stovky milionů dolarů.
Podle amerických médií to byla právě Miriam, kdo Sheldonovy politické aktivity ovlivnil, zasadila se o silně proizraelské postoje. V 90. letech věnovali menší částky demokratickým kandidátům, což bylo mezi americkými Židy obvyklé, ale přešli k republikánům. Pár mimochodem tehdy ve Washingtonu podpořil i jistého Benjamina Netanjahua.
Adelsonovi finančně podporovali například i vznik židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu. Podle deníku The New York Times (NYT), který se odvolává na blízkého přítele manželů, se Miriam staví pozitivně i k možnosti anexe tohoto palestinského území, která by fakticky zničila ambice Palestinců na vznik samostatného státu.
Manželé také věnovali přibližně půl miliardy dolarů nadaci Birthright. Ta zdarma vozí mladé Židy z celého světa do Izraele, aby posílila jejich vztah k této zemi. Dalších 25 milionů dolarů v minulosti darovali izraelské Arielské univerzitě, která se také nachází na Západním břehu.
Bushovské zklamání
Co se prezidentské politiky týče, Adelsonovi podporovali již republikána George Bushe mladšího, který byl poprvé zvolen v roce 2000. Odvděčil se jim, když je jmenoval do čestné delegace, jež ho v květnu 2008 doprovázela do Jeruzaléma na oslavy 60. výročí založení Státu Izrael.
Bush údajně páru za podporu slíbil i přesun americké ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, což nakonec prezident nedodržel.
Manžele to ale vybičovalo k větší finanční podpoře republikánů a mezi lety 2010 až 2020 darovali straně na senátní, prezidentské a kongresové volby 500 milionů dolarů. To z nich udělalo jedny z nejmocnějších podporovatelů strany.
Nemalé prostředky putovaly od páru i na kampaně Donalda Trumpa, a to již v roce 2016. Přidali se k němu, přestože původně v republikánských primárkách měli jiné favority. Miriam prosazovala texaského senátora Teda Cruze, její manžel si oblíbil floridského senátora Marca Rubia.
Podpora jeho rivalů se Trumpovi samozřejmě nelíbila a v roce 2015 napsal na sociální síť Twitter (dnes X), že Sheldon Adelson chce z Rubia výměnou za podporu udělat svoji loutku. Stejného Marca Rubia nově zvolený prezident Trump nedávno jmenoval jako svého nominanta na post ministra zahraničí.
Když bylo z průběhu primárek jasné, že Trump získá republikánskou nominaci, darovali manželé Adelsonovi na jeho kampaň 25 milionů dolarů.
Nově zvolený prezident se po vstupu do Bílého domu páru odvděčil. V roce 2018 oběma udělil Prezidentskou medaili svobody, nejvyšší civilní vyznamenání ve Spojených státech.
Ještě cennější než medaile byl pro Adelsonovy přesun americké ambasády v Izraeli. Na rozdíl od Bushe Trump manžele nezklamal a v den 70. výročí vzniku židovského státu oznámil její přesun z Tel Avivu do Jeruzaléma. To bylo velkou ranou pro Palestince, kteří chtějí Východní Jeruzalém za hlavní město svého budoucího státu.
Podpora výměnou za anexi Západního břehu?
V podpoře Trumpa vytrvala Miriam i po smrti manžela a na jaře letošního roku darovala na republikánskou prezidentskou kampaň 100 milionů dolarů.
Podle informací NYT Adelsonová nemá ve vztahu ke vznikající Trumpově administrativě žádné konkrétní přání, což uvedli tři lidé z jejího okolí. Objevily se ale spekulace, že podnikatelka naléhá na Trumpa, aby výměnou za její finanční podporu veřejně podpořil anexi Západního břehu izraelskou vládou. Její mluvčí to odmítl.
Z kroků, které Trump po zvolení učinil, je jasné, že jeho administrativa opět zaujme velmi vstřícný postoj vůči Izraeli. Do klíčových funkcí mimochodem nominoval další politiky s podporou Adelsonových. Kromě Rubia mezi jejich favority patří i budoucí velvyslankyně při OSN Elise Stefaniková a kandidát na ambasadora v Izraeli Mike Huckabee.