Článek
Stovky lidí v Polsku čelily špehování pomocí programu Pegasus v době, kdy byla u moci národněkonzervativní strana Právo a Spravedlnost (PiS). Ve středu to oznámil současný ministr spravedlnosti a generální prokurátor Adam Bodnar, popsala agentura AP.
Bodnar s odkazem na důvěrnost informací neupřesnil, kdo přesně se stal cílem špehování tímto výkonným špionážním softwarem. Mezi dotčenými byli nicméně i volení zástupci. Rozsah špehování navíc označil za „šokující a deprimující“. „Je pro mě smutné, že i v této místnosti hovořím s lidmi, kteří se stali obětí tohoto systému,“ řekl Bodnar v Sejmu, dolní komoře polského parlamentu.
Bodnar dnes zákonodárcům prezentoval informace, které generální prokuratura zaslala minulý týden Sejmu a horní parlamentní komoře Senátu. Z údajů vyplynulo, že Pegasus byl v letech 2017 až 2022 nasazen proti 578 osobám a že jej používaly tři různé vládní agentury: protikorupční úřad a také civilní a vojenská kontrarozvědka.
Nová proevropská vláda Donalda Tuska začala po svém nástupu v prosinci loňského roku vyšetřovat údajné přehmaty předchůdců s deklarovaným cílem obnovit demokratické normy v zemi. Vyšetřování nelegálního používání programu Pegasus, který předchozí vedení ministerstva spravedlnosti koupilo u izraelské společnosti za peníze z fondu určeného pro oběti trestných činů, je součástí tohoto snažení.
Šéf PiS Jaroslaw Kaczyński minulý měsíc ve výpovědi před vyšetřovací komisí uvedl, že „používání Pegasu bylo v souladu se zákonem“ a že v 99 procentech případů byl použit proti zločincům. Podle ministra Tomasze Siemoniaka, v jehož gesci je koordinace tajných služeb, bylo použití tohoto softwaru často oficiálně zdůvodňováno podezřením z terorismu a špionáže, v „příliš mnoha případech“ k tomu ale nebyl důvod.