Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ministři zahraničních věcí Evropské unie mají v plánu ignorovat maďarský summit a uspořádat v srpnu vlastní, napsal server Politico. Oficiální summit týkající se zahraničních věcí se má konat v Budapešti ve dnech 28. a 29. srpna. Pro Viktora Orbána se jedná o klíčové dny, kdy bude moci ovlivnit zahraničněpolitickou agendu. Po Orbánově blokování pomoci Ukrajině a jeho návštěvách u ruského diktátora Vladimira Putina a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, které nekoordinoval s ostatními 26 členskými státy EU, mnoho ministrů zahraničí hledá způsob, jak se vyhnout tomu, aby se stali součástí toho, co považují za další Orbánovu propagandistickou show. Do hry vstoupil přímo šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell. Na stejnou dobu, jako je plánovaný budapešťský summit, svolá ministry na „formální“ radu ministrů zahraničních věcí. Serveru to potvrdili tři evropští diplomaté, kteří si kvůli citlivé povaze celé záležitosti nepřáli být jmenováni.
Události následují po tvrdé kritice maďarského vyslance při EU Bálinta Ódora na schůzce s jeho kolegy začátkem července. Jediná země, která si při jednání nevzala slovo, bylo Slovensko. Bojkotováním budapešťského summitu se ministři snaží omezit maďarské provokace. „Pokud bude ve stejný den organizována formální rada ministrů zahraničních věcí vysokým představitelem (Borrellem), ministři nebudou moci jet do Budapešti,“ řekl jeden z diplomatů. Další dodal, že bojkotováním budapešťské schůzky chtějí ostatní ministři zahraničí „vyslat jasný signál, že Maďarsko nemluví za EU“.
Napětí mezi EU a Maďarskem rostlo už před válkou na Ukrajině. Pod Orbánovým vedením země ustupuje od demokratických norem a právního státu. Narušuje hladké fungování EU blokováním přijímání zákonů nebo financování, aby získala ústupky v nesouvisejících oblastech. Ministři z ostatních zemí Unie dávají svůj nesouhlas s Maďarskem jasně najevo. Na první schůzce maďarského předsednictví, která se konala v Budapešti a týkala se průmyslové politiky, se objevilo jen sedm ministrů z celkových 27. Plán bojkotu byl již neformálně projednán s několika zeměmi EU, včetně Francie a Německa. Ve středu ho Borrellův tým představí všem 27 stálým zástupcům EU.