Článek
Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy Jr. slíbil „masivní testovací a výzkumné úsilí“ s cílem určit příčinu autismu během pěti měsíců. Odborníci však varovali, že nalezení příčin poruch autistického spektra čili složitého syndromu, který se zkoumá už desítky let, nebude jednoduché a označili tento plán za pomýlený a nerealistický, informuje server BBC.
Kennedy, který šíří vyvrácené teorie spojující autismus s očkováním, během čtvrtečního jednání vlády uvedl, že se na americkém výzkumu budou podílet „stovky vědců z celého světa“. „Do září budeme vědět, co způsobilo epidemii autismu, a budeme schopni tyto příčiny odstranit,“ řekl Kennedy.
Podle vládních údajů se od roku 2000 výrazně zvýšil počet diagnostikovaných případů autismu. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) dosáhla v roce 2020 míra výskytu mezi osmiletými dětmi 2,77 procenta. Vědci tento nárůst částečně připisují lepší informovanosti o autismu a rozšiřující se definici této poruchy. Zkoumají se také vlivy životního prostředí.
Americký Národní institut zdraví (NIH), vládní agentura, každoročně vynakládá na výzkum autismu více než 300 milionů dolarů (přibližně 6,6 miliardy korun).
Institut uvádí několik možných rizikových faktorů, mezi které patří prenatální vystavení pesticidům nebo znečištěnému ovzduší, předčasný porod či nízká porodní hmotnost, zdravotní problémy matky a vyšší věk rodičů při početí. Kennedy nesdělil žádné podrobnosti o plánovaném výzkumu ani o tom, kolik peněz bude na výzkum autismu vyčleněno.
Od chvíle, kdy byl před dvěma měsíci uveden do úřadu, bývalý právník v oblasti životního prostředí výrazně omezil rozpočet ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb (HHS), pod které spadá i Národní institut zdraví a další vládní zdravotnické organizace zajišťující bezpečnost potravin a léčiv či výzkum nemocí.
Výzkum už je teď kontroverzní
„Podíváme se na vakcíny, ale zaměříme se na všechno,“ řekl Kennedy později v rozhovoru pro Fox News o rozsahu tohoto úkolu. „Na stole je úplně všechno – náš potravinový systém, voda, vzduch, způsoby výchovy dětí, všechny změny, které mohly spustit tuto epidemii.“
Kennedyho plán označila ve svém prohlášení společnost Autism Society of America za „škodlivý, zavádějící a nerealistický“. „Nejedná se o chronické onemocnění ani nakažlivou chorobu,“ uvedla.
Prezident společnosti Christopher Banks zpochybnil, zda bude výzkum transparentní, a označil tvrzení, že autismus je výhradně způsoben environmentálními faktory, za „zavádějící teorie, které podporují škodlivé stigma, ohrožují veřejné zdraví a odvádějí pozornost od skutečných potřeb autistické komunity“.
Kennedy také vzbudil obavy tím, že najal Davida Geiera, kterého někteří označují za konspiračního teoretika, aby se zabýval výzkumem vakcín a autismu. Ve čtvrtek demokraté ve Sněmovně reprezentantů USA zaslali dopis ministerstvu zdravotnictví (HHS), v němž „vyjadřují své vážné znepokojení“ nad výběrem „zaujaté a zdiskreditované osoby“.
Geier je známý odpůrce očkování, kterého stát Maryland pokutoval za provozování lékařské praxe bez lékařského vzdělání či licence a za předepisování nebezpečných léčebných metod autistickým dětem.
Vyvrácená teorie, že dětské očkování souvisí s autismem, se poprvé dostala do širšího povědomí po publikaci článku britského lékaře Andrewa Wakefielda v roce 1998 v lékařském časopise The Lancet. Později se ukázalo, že Wakefield měl finanční střety zájmů a britská lékařská rada zjistila, že výsledky výzkumu zfalšoval. Článek byl následně stažen.