Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Mimořádná bezpečnostní opatření na letecké základně NATO v Geilenkirchenu na západě Německa, která v minulém týdnu platila několik hodin, souvisela s obavou z možné přípravy ruské sabotáže s využitím dronu. V pondělí o tom s odvoláním na zdroje v německých tajných službách informovala agentura DPA. Mluvčí Severoatlantické aliance to odmítl komentovat a řekl, že nad vojenským areálem žádné cizí drony zaznamenány nebyly.
Na základně od čtvrtka do pátku platil druhý nejvyšší bezpečnostní stupeň označovaný v kódu NATO jako Charlie. To například znamená, že jsou k dispozici informace o tom, že je velmi pravděpodobná nějaká forma teroristického útoku proti Alianci.
DPA v pondělí uvedla, že od zahraničních zpravodajských služeb přišla varování před možnou přípravou ruské sabotáže dronem. Podrobnosti agentura neuvedla. Napsala pouze, že někdo z okolí letiště byl krátce zadržen, ale že podezření se v tomto případě nepotvrdilo.
Před dvěma týdny v Německu vyvolala podezření na sabotáž namířenou proti bundeswehru poškozená vodárna v kasárnách v Kolíně nad Rýnem. Zároveň tam posádka našla díru v plotě areálu, jehož součástí je i vojenské letiště. Následně se ukázalo, že o sabotáž nešlo. Der Spiegel uvedl, že v kasárnách byla zpřísněna bezpečnostní opatření, bezpečnostní stupeň se však nezvyšoval.
DPA pak před týdnem informovala, že německé úřady kvůli možné sabotáži vyšetřují opakované přelety dronů nad důležitou průmyslovou zónou v Brunsbüttelu na severu země. Podle deníku Bild vedou stopy do Ruska. Ve šlesvicko-holštýnském Brunsbüttelu v ústí řeky Labe do Severního moře jsou mimo jiné odstavená jaderná elektrárna, terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) či významný chemický areál.