Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Argentinský parlament v pátek schválil balík reforem, který navrhl ultraliberální prezident Javier Milei. Zákon otevírá dveře k zeštíhlení státního aparátu, privatizacím některých státních firem či změnám daní, jež mají nalákat investory ze zahraničí. Jde o první významný legislativní úspěch pro prezidenta, píší zahraniční agentury.
Schvalování zákona doprovázely v uplynulých měsících silné protesty, páteční hlasování se však uskutečnilo v klidu. Zákon v polovině června již schválil Senát, dnes na něj kývli i poslanci, kteří ho v únoru naopak odmítli.
„Vláda dosáhla schválení prvního zákona, jenž povede ke svobodné a prosperující zemi,“ uvedla prezidentská kancelář. Podle šéfa prezidentského tábora v Poslanecké sněmovně Gabriela Bornoroniho díky zákonu Milei dostává nástroje pro reformu argentinského státu. Opozice se naopak obává nárůstu chudoby a nerovností i negativních dopadů na ekonomiku.
Pro Mileie se jedná „naprostý politický úspěch“, řekl agentuře AFP politolog Pablo Tigani. Prezident a jeho strana Svoboda postupuje (LLA) však nemají v parlamentu většinu a po prvním zamítnutí zákona v dolní komoře parlamentu se text výrazně změnil. Původně měl zákon na 600 článků, zbyla jich méně než polovina. Ze 40 projektů privatizace jich zákonodárci ponechali v zákoně 11. Výrazně také změnili zamýšlenou reformu zákoníku práce či daní.
Prezident bude navíc moci vyhlášením mimořádného stavu rozšířit své pravomoce na jeden rok ve správní, ekonomické, finanční a energetické oblasti. V těchto záležitostech bude smět vydávat dekrety, které nebude muset schvalovat parlament.
Po schválení zákona Milei oznámil, že začíná druhá fáze jeho vlády, kterou označil „za změnu v měnovém režimu“. Podle něj centrální banka přestane tisknout nové peníze. Původně Milei sliboval ve volební kampani přechod z domácí měny pesos na americký dolar.