Článek
Filmový horor Medvídek Pú: Krev a med se měl po premiéře v Mexiku a uvedení v dalších státech tento týden dostat i na hongkongské stříbrné plátno. Na poslední chvíli tomu ale zabránily „technické důvody“. Aspoň tak zní oficiální vysvětlení společnosti Moviematic, která v úterý chystala promítání filmu ještě před jeho oficiálním uvedením.
Hongkongský distributor VII Pillars Entertainment na žádost agentury Reuters o komentář nereagoval. Prodej vstupenek je dočasně nedostupný. Podle serveru The Hollywood Reporter film stahují i v dalším samosprávném čínském městě Macau.
Snímek už po celém světě utržil přes 4 miliony dolarů a zatím nikde nehlásili tak závažné technické problémy, aby ho nemohli uvést, podotýká zmíněný web.
Důvod by proto mohl být jiný. Medvídek Pú je totiž už dlouhé roky v nemilosti čínských cenzorů. Kritici komunistického režimu si nemotorného medvěda původně z pera anglického spisovatele Alana Alexandera Milna oblíbili jako „krycí jméno“ čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
Za všechno může cesta tehdy čerstvě zvoleného vůdce miliardové země do USA v roce 2013. Si se procházel s tehdejším americkým prezidentem Barackem Obamou a komentátoři na internetu je přirovnali k Medvídkovi Pú a jeho kamarádovi Tygrovi. Od té doby je medvěd ze Stokorcového lesa symbolem nesouhlasu s Pekingem.
I love how nobody calls Obama Tigger anymore, because he just didn’t care, but everyone still calls Xi Jinping Winnie the Pooh, because he got big mad about it. pic.twitter.com/24om7brV5R
— Guy Kazama (@Dijago) August 13, 2022
Na Hongkong se dlouho přísná pravidla čínské cenzury nevztahovala. V roce 2021 tam ale vstoupil v platnost nový zákon, jenž zakazuje promítání filmů, které „schvalují, podporují, oslavují, povzbuzují a podněcují činnosti, které by mohly ohrozit národní bezpečnost“.
V loňském roce tak byly z hongkongského mezinárodního filmového festivalu vyřazeny dva filmy, protože jejich promítání neodsouhlasily úřady. K aktuálnímu stažení Medvídka Pú se ale správa Hongkongu nevyjádřila.
Peking svobody ve své zvláštní administrativní oblasti, kterou se bývalá britská kolonie stala v roce 1997, omezuje už od roku 2000. Tehdy v Hongkongu po masivních protivládních protestech začal platit tzv. zákon o národní bezpečnosti. Ten stanovuje tresty za vše, co je považováno za podvratnou činnost, snahy o nezávislost, spolčení se zahraničními silami a terorismus.
Z Putina byl zase Dobby
Si Ťin-pching není jediným světovým lídrem, u kterého si internetoví vtipálci všimli nápadné podobnosti s pohádkovou postavičkou. Podobné „pocty“ se dostalo i aktuálnímu hostiteli čínského prezidenta – šéfovi Kremlu Vladimiru Putinovi (o jejich setkání píšeme podrobně v tomto článku).
Ruský prezident se v minulosti dočkal porovnání se skřítkem Dobbym z čarodějnické ságy o Harrym Potterovi. Ruští právníci tehdy údajně dokonce zvažovali podání žaloby proti společnosti, která filmy natočila.
That awkward moment when Putin looks like Dobby... pic.twitter.com/66pEyMkXlD
— Nick Conti (@NickConti96) February 10, 2014
Čínská cenzura už kvůli přirovnávání Si Ťin-pchinga k Medvídkovi Pú zřejmě zakázala například i film Kryštůfek Robin americké společnosti Disney nebo americký satirický pořad Johna Olivera Last Week Tonight (psali jsme zde).