Hlavní obsah

Média: Rusko dodalo do KLDR přes milion barelů ropy, porušilo tím sankce OSN

Foto: Alexey Bakharev, Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Cesty severokorejských ropných tankerů se podařilo zachytit na satelitních snímcích. KLDR nesmí na volném trhu nakoupit více než 500 tisíc barelů ropy, surovinu proto pořizovala na černém trhu.

Článek

Rusko od března podle odhadů dodalo do KLDR přes milion barelů ropy. Tím by porušilo sankce OSN, které prodej ropy do Severní Koreje zakazují, napsal server BBC.

Na dodávky ukazují satelitní snímky, které má britská veřejnoprávní stanice k dispozici. Je na nich vidět více než 12 severokorejských tankerů, jež prázdné připlouvají k ruským přístavům a vracejí se plně naložené.

Severní Korea je jedinou zemí na světě, která má zakázáno nakupovat ropu ve větším množství.

Limit barelů, které může Pchjongjang ročně dovézt, stanovila OSN na 500 tisíc. To je ale mnohem méně, než režim ve skutečnosti potřebuje pro svoji armádu a elity, a tak musí nakupovat na černém trhu.

Nejméně 43 cest

Podle Go Myong-hyuna z jihokorejského Institutu pro národní bezpečnostní strategii zahrnuje pašování ropy předávání barelů mezi loděmi přímo na moři, což je velmi riskantní.

„Kim Čong-un nyní od Ruska získává mnohem kvalitnější ropu přímo. Navíc ji má pravděpodobně zadarmo výměnou za dodávky munice Rusku,“ popsal Go výhody tohoto „obchodu“.

Podotkl, že pro tak velkého producenta ropy, jakým je Rusko, není uvolnění milionu barelů žádný větší problém, zatímco pro Severní Koreu to znamená podstatnou dodávku.

Satelitní snímky pořízené britským Open Source Centre mapují celkem 43 cest severokorejských tankerů do přístavu Vostočnyj. Podle záběrů lodě vyplouvaly ze čtyř přístavů na východním a západním pobřeží KLDR.

„Cesty probíhají v utajení, od března se vyplouvá téměř každý týden,“ popsal frekvenci dodávek Joe Byrne, výzkumník Open Source Centre. Tým, který tankery sledoval, podle kapacity lodí vypočítal, kolik barelů se na plavidla vejde. Díky záběrům jednotlivých tankerů byl také vidět ponor, z čehož experti odhadli, že byly naloženy asi z 90 procent své kapacity.

Právě na základě těchto poznatků spočítali, že lodě do Severní Koreje dovezly více než milion barelů ropy. Číslo je však pouze „základní“, jelikož sledování plavidel zkomplikovala oblačnost. „Celý srpen bylo zataženo, nebyli jsme proto schopni v tomto měsíci zdokumentovat žádnou cestu,“ vysvětlil Byrne.

Pokud by číslo odpovídalo realitě, dodala by Moskva Pchjongjangu od března více než dvojnásobek povoleného množství – a desetinásobek toho, co Rusko do KLDR vyvezlo loni.

„Ignorování nařízení OSN“

Více než polovinu plaveb za ropou uskutečnila plavidla, která jsou individuálně sankcionována OSN. To znamená, že měla být zabavena již v ruských vodách. Ovšem v březnu, asi tři týdny po zdokumentování první dodávky, Rusko pomocí svého veta v Radě bezpečnosti rozpustilo panel OSN odpovědný za sledování porušování sankcí.

„Po zrušení tohoto panelu může Rusko pravidla jednoduše ignorovat,“ řekl bývalý vedoucí této skupiny Eric Penton-Voak. Problém je podle něj mnohem hlubší. „Autokratické režimy stále více spolupracují mezi sebou a nařízení OSN prostě ignorují,“ uvedl.

Výměna zboží mezi Ruskem a KLDR navíc zdaleka nekončí u ropy. Vladimir Putin a Kim Čong-un nedávno podepsali obranný pakt, do Ruska by měly zamířit tisíce severokorejských vojáků. Ti se nyní podle zpráv západních tajných služeb zapojili do války proti Ukrajině.

Jižní Korea nedávno zjistila, že výměnou za vojáky Pchjongjang obdržel zásilku protivzdušných raket, připomněla agentura AP. Rusko mělo zemi poskytnout i další vybavení k posílení protivzdušné obrany hlavního města Pchjongjangu.

Soul a Washington vyjádřily obavy, že mohlo dojít také k doručení ruských jaderných a raketových technologií do KLDR. Vojenská technika putuje i opačným směrem, tedy z KLDR do Ruska.

Doporučované