Článek
Více než 175 000 osobám odsouzeným za trestné činy související s konopím udělil guvernér amerického státu Maryland Wes Moore milost. Jak sdělil, snaží se tím řešit „desetiletí trvající škody způsobené válkou proti drogám“. O situaci informuje server BBC News.
V Marylandu je konopí již téměř rok legální a ve státech, které přijaly podobné zákony, v současnosti žije více než polovina Američanů. Klasifikaci této drogy mění také federální vláda a prezident Joe Biden již dvakrát hromadně omilostnil občany Spojených států, kteří byli z držení konopí obviněni.
„Maryland využije tohoto okamžiku k nápravě mnoha historických křivd,“ prohlásil Moore, který je členem Demokratické strany. Jak dodal, stát od legalizace drogy v referendu zavedl „jeden z nejlepších a nejspravedlivějších legálních trhů v zemi“.
„Legalizace nevrátí čas za desetiletí škod způsobených válkou proti drogám,“ řekl Moore v pondělí v hlavním městě státu, Annapolis. Doplnil, že není možné oslavovat výhody legalizace, když ještě existují důsledky doby, kdy bylo konopí nelegální.
Generální prokurátor Anthony Brown reagoval, že tento dlouho očekávaný krok by také účinně zrušil „moderní okovy“ rasové zaujatosti při policejních kontrolách zaměřených na konopí. Jeden ze tří obyvatel tohoto státu je Afroameričan, ale ve vězení jsou dva ze tří. Zpráva z roku 2022 také ukázala, že v Marylandu užívají Afroameričané konopí méně než zbytek populace, ale před legalizací byli více než dvakrát častěji zatýkáni za držení drog.
Marihuana
Marihuana obsahuje dvě důležité složky – Δ9-tetrahydrokanabinol (THC), látku s psychoaktivními účinky, a kanabidiol (CBD), který nezpůsobuje intoxikaci a má řadu pozitivních účinků, díky nimž se využívá i pro lékařské účely. Tým vědců z Národního ústavu duševního zdraví, Univerzity Karlovy a Vysoké školy chemicko-technologické však přišel s nečekaným objevem: Kanabidiol se v těle laboratorních zvířat může přeměnit na THC, látku s psychoaktivními účinky.