Hlavní obsah

Mapa ložisek vzácných kovů na Ukrajině. Trump je chce výměnou za pomoc

Foto: Bílý dům

Americký prezident Donald Trump.

Rusko získalo od začátku invaze pod kontrolu řadu ukrajinských nalezišť vzácných kovů. Jednotky Moskvy se v tuto chvíli přibližují ke klíčovým nalezištím lithia, která leží v Doněcké oblasti.

Článek

Prezident Donald Trump v pondělí vzkázal, že chce, aby Ukrajina výměnou za americkou pomoc dodávala Spojeným státům vzácné kovy.

Podle deníku The New York Times se jedná o dosud nejjasnější znamení toho, že se Trump bude snažit v zahraničněpolitických vztazích prosazovat transakční přístup, jak už dopředu avizovali zahraniční analytici.

„Chceme uzavřít dohodu s Ukrajinou, kterou si to, co jí dáváme, pojistíme vzácnými nerostnými surovinami a dalšími věcmi. Chceme záruky,“ řekl v pondělí staronový šéf Bílého domu, když v Oválné pracovně podepisoval exekutivní nařízení.

Ukrajina se pyšní bohatými zásobami lithia, urania a titania, které jsou zásadní pro výrobu celé řady produktů, včetně motorů elektrických aut či větrných turbín.

Na Trumpovu adresu se snesla okamžitě vlna kritiky za to, že se snaží využít ruskou invazi k materiálnímu obohacení, připomíná deník The Guardian.

Proti výměně vzácných kovů za vojenskou pomoc se vymezil například německý kancléř Olaf Scholz, který plán označil za „sobecký“ a vzkázal, že tyto zdroje bude Ukrajina potřebovat při poválečné obnově.

Foto: SZ

Mapa výskytu vzácných kovů na Ukrajině.

Ukrajinská média nicméně upozornila, že tento nápad nejspíš vznikl přímo v Kyjevě jako součást snah o zachování dodávek vojenské pomoci.

Podle jejich informací byla společná těžba vzácných kovů jedním z bodů ukrajinského „plánu vítězství“, který prezident Volodymyr Zelenskyj představil na podzim současnému americkému prezidentovi a dalším představitelům.

Vysoce postavený ukrajinský představitel citovaný listem The New York Times vzkázal, že je Kyjev připravený jednat se Spojenými státy o dohodách o vzácných nerostech - za předpokladu, že napadené zemi poskytnou dostatečné bezpečnostní záruky, které zajistí, že se tyto zdroje nedostanou do rukou Ruska.

Server The Kyiv IndependentRBC-Ukraine také s odkazem na několik zdrojů ze Zelenského administrativy uvedly, že klíčovou podmínkou dohody je, že území, na kterých se vzácné kovy nachází, musí zůstat pod kontrolou Ukrajiny.

Zelenskyj tvrdí, že Ukrajina disponuje strategickými ložisky s nerostnými surovinami, jejichž hodnota dosahuje bilionů dolarů. Experti ovšem upozorňují, že skutečná hodnota je těžko odhadnutelná, jelikož některá ložiska jsou v tuto chvíli nepřístupná.

Rusku se podařilo díky postupu na bojišti od začátku invaze v roce 2022 získat pod kontrolu řadu nalezišť vzácných kovů a rychle se přibližuje k dalším. Jednotky Moskvy se v tuto chvíli nachází přibližně 11 kilometrů od klíčového naleziště lithia, které leží v Doněcké oblasti.

Kreml návrh Donalda Trumpa vyměnit vzácné kovy za vojenskou pomoc označil za „komerční“.

„Pokud budeme věci nazývat pravými jmény, jde o nabídku na odkoupení pomoci, to znamená ji nadále neposkytovat bezplatně nebo jinak, ale na komerční bázi,“ řekl novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Lepší by bylo samozřejmě neposkytovat pomoc vůbec a přispět tím k ukončení konfliktu,“ dodal.

Největším množstvím vzácných nerostů na světě v současné době disponuje Čína. Na celosvětové produkci se podílí asi 70 %. Geologická služba USA označila tyto prvky za kritické pro mnoho odvětví včetně národní obrany a Washington se snaží snížit svou závislost na Pekingu.

Doporučované