Článek
Venezuelský parlament, v němž má většinu strana autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, ve čtvrtek schválil zákon, podle něhož může soud až na 60 let zakázat ucházet se o veřejné funkce těm, kteří nějakým způsobem podpořili zahraniční sankce vůči venezuelským činitelům. V určitých případech může za takové činy hrozit až 30 let vězení i zabavení majetku.
Madurův režim už v předchozích letech prosadil soudní zákazy ucházet se o veřejné funkce; týkaly se řady opozičních politiků, které tak vyloučily z voleb. Byl to případ i šéfky hlavní opoziční aliance Maríi Coriny Machadové, které soud loni zakázal ucházet se o veřejné funkce po dobu 15 let. Trest dostala mimo jiné právě za podporu sankcí, jež zavedly USA proti venezuelským činitelům kvůli porušování demokracie i lidských práv.
Nový zákon tuto možnost represí vůči opozici zpřísňuje, když prodlužuje z 15 až na 60 let dobu zákazu veřejných funkcí. Počítá rovněž s vysokými pokutami či odebráním licence pro média, která „propagují“ zahraniční sankce vůči venezuelskému režimu.
„Zákon Simóna Bolívara proti imperialistické blokádě a na obranu Venezuelské bolívarovské republiky“ je podle deníku El País reakcí na právní normu zvanou Zákon Bolívar, kterou tento měsíc schválila americká Sněmovna reprezentantů a která má zakázat americkým vládním úřadům uzavírat smlouvy s osobami, jež mají obchodní vztahy s venezuelskou vládou. O zákonu bude ještě jednat americký Senát.
„Do zákona bezostyšně přidali jméno Bolívar, čímž urazili největšího génia v americké historii, který zasvětil život boji proti imperialismu a kolonialismu,“ reagovalo venezuelské ministerstvo zahraničí na americký zákon. Ten je neformálně nazvaný podle venezuelského vojenského důstojníka a politika Simóna Bolívara, který počátkem 19. století patřil k předním bojovníkům za nezávislost v Jižní Americe.