Hlavní obsah

Maďarsko z nouze hostí izraelský fotbalový zápas. Dar pro Orbána, píše AFP

Foto: Dragan Mujan, Shutterstock.com

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Izraelský fotbalový tým Maccabi Tel Aviv se ve čtvrtek večer „za zavřenými dveřmi“ utká s istanbulským Besiktasem. A to v maďarském Debrecínu. Agentura AFP vysvětluje, jak tato událost pomáhá Viktoru Orbánovi.

Článek

Fotbalisté izraelského Maccabi Tel Aviv se ve středu vrátili do Evropy poprvé od začátku listopadu, kdy jeho fanoušky v Nizozemsku napadli propalestinští demonstranti. Tyto útoky izraelské i evropské úřady označily za antisemitské. Tentokrát se utká s tureckým Besiktasem Istanbul.

Izraelské fotbalové zápasy se po začátku války mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás z důvodů bezpečnosti přesunuly z domácích hřišť.

Tento se ale měl původně hrát v Istanbulu. Turecko se ale po násilnostech v Amsterodamu rozhodlo pořadatelství vzdát. UEFA proto utkání přesunulo do maďarského Debrecínu a navíc rozhodla, že se bude hrát bez přítomnosti fanoušků.

Podle agentury AFP rozhodnutí hraje do karet maďarskému premiéru Viktoru Orbánovi. Nejen že politik vystupuje jako sportovní nadšenec, ale hlavně mu tato a další sportovní akce pomáhají upevnit jeho roli na mezinárodní scéně.

„Je to maďarská měkká síla v praxi,“ řekl agentuře profesor sportovní a geopolitické ekonomie na francouzské vysoké škole SKEMA Simon Chadwick.

Co je soft power, tedy měkká síla?

Mezi odborníky na mezinárodní vztahy se tak označuje alternativní nástroj mocenské politiky. Zatímco tradiční přístupy prosazování národních zájmů spoléhají na diplomatická jednání, v horším případě na nátlak, embargo, nebo dokonce válečný konflikt, měkká síla, nebo také měkká moc (podle anglického výrazu „soft power“) je založená spíše na přirozené atraktivitě státu a jeho schopnosti vyvolat sympatie v zahraničí.

Do slovníku mezinárodní politiky se tento termín dostal na přelomu 80. a 90. let zásluhou politologa Josepha Nyeho z Harvardovy univerzity. Kromě kultury nebo sportu zahrnuje společenské hodnoty, ale i nekonfliktní přístupy v zahraniční politice.

Hlavně v minulosti se jako příklad měkké síly uváděly hollywoodské filmy, které spolu s šířením zábavy popularizovaly americký životní styl.

Orbánovi to podle Chadwicka pomáhá ukazovat Maďarsko v pozitivním světle ve chvíli, kdy je jeho vláda v Evropské unii často kritizovaná.

„Orbán využívá fotbal pro politické účely. Zdůrazňuje některé pozitivnější stránky sebe samého i Maďarska,“ dodal expert. Premiér pravidelně vyzdvihuje Maďarsko jako „nejbezpečnější zemi v Evropě pro židovskou komunitu“.

Orbán udržuje dobré osobní vztahy s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, který ho označuje za „pravého přítele Izraele“. Maďarská vláda podporuje židovský stát i na mezinárodní scéně.

Šéf Orbánovy kanceláře pak útoky v Amsterodamu, které třeba izraelský prezident Jicchak Herzog označil za „antisemitský pogrom“, spojil s migrací, oblíbeným tématem současného maďarské vlády. Gergely Gulyas řekl, že tam, „kde nezastavili migraci, nemohou zastavit antisemitismus“.

„Izraelci vnímají Maďarsko jinak než další liberální demokracie,“ řekla agentuře politoložka Gajil Talširová z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Varovala ale před idealizací Maďarska, kde se podle ní vyskytují tradiční formy antisemitismu, které nesouvisejí s válkou v Gaze.

Orbánův tábor například vedl kampaň s antisemitskými podtóny, jako byly útoky na George Sorose, amerického filantropa židovského původu. To v roce 2017 kritizovala i izraelská diplomacie. Orbán také chválil maďarského vůdce z doby druhé světové války Miklose Horthyho, který spolupracoval s nacisty.

V listopadu v Amsterodamu došlo k útoku na izraelské fanoušky během zápasu Evropské ligy mezi Ajaxem a Maccabi Tel Aviv. Podle nizozemského média AT5 došlo po utkání k četným rvačkám a vandalismu v centru města, přestože na místě byla připravená policie. Izraelský prezident Jicchak Herzog násilí označil za „antisemitský pogrom“, deset lidí utrpělo zranění.

Tyto incidenty zvýšily obavy o bezpečnost izraelských sportovců a fanoušků v Evropě.

Doporučované