Článek
Maďarsko podepsalo minulý měsíc s Čínou dohodu o spolupráci v justici a bezpečnostních otázkách, napsal německý Die Welt. Podle maďarských médií bude možné, aby čínští policisté drželi společné hlídky s těmi maďarskými. Od maďarské opozice zaznívá kritika. Čínský režim, který Evropská unie kritizuje kvůli porušování lidských práv, v minulosti podle neoficiálních zdrojů vybudoval v zahraničí síť policejních stanic pro sledování svých občanů.
Čínský ministr pro veřejnou bezpečnost Wang Siao-chung po schůzce s maďarským premiérem Viktorem Orbánem a ministrem vnitra Sándorem Pintérem řekl, že věří v prohloubení spolupráce při potírání terorismu a zločinu.
Veřejná vyjádření maďarských činitelů k bezpečnostní dohodě s Čínou byla podle Die Welt vágní a byla zveřejněna až několik dnů po schůzce v Budapešti. Mnoho nasvědčuje ale tomu, že se podobá dohodě, kterou Čína uzavřela se Srbskem, které není členem EU. Tam mohou čínští policisté dohlížet na bezpečnost na místech oblíbených návštěvníky z Číny.
Nyní zaznívají kritické hlasy, že podobné kontroly mohou být i na maďarském území. „S čínskými investicemi přijíždí do Maďarska i mnoho čínských občanů. A na tyto lidi je potřeba podle čínského státu dohlížet,“ řekl investigativní novinář a odborník na maďarsko-čínské vztahy Szabolcs Panyi. Je podle něho nasnadě, že se Čína pro to snažila vytvořit v Maďarsku podmínky.
Maďarské ministerstvo vnitra portálu Telex.hu potvrdilo, že „policisté z obou zemí budou moci společně vyrážet na hlídky, což povede k lepší komunikaci mezi občany a úřady obou zemí a ke zvýšení vnitřní bezpečnosti“. Podle resortu vnitra je cílem dohody zlepšit bezpečnost v turistických oblastech v obou zemích během vrcholu turistické sezony a během akcí, na které chodí velké množství návštěvníků.
Dohodu ostře kritizuje opoziční strana Jobbik, jejíž poslanec Koloman Brenner v pátek podle agentury MTI varoval, že čínští policisté by patrně „používali stejné metody, jaké jsou zvyklí používat doma a které jsou zcela cizí naší evropské kultuře“.