Článek
Francouzský prezident Emmanuel Macron při své dnešní návštěvě Izraele navrhl, aby současná koalice proti takzvanému Islámskému státu v Sýrii a Iráku rozšířila působnost i na boj proti Hamásu. Učinil tak v reakci na útok radikálního palestinského hnutí na Izrael z Pásma Gazy ze 7. října, který si vyžádal na 1400 mrtvých.
„Francie je připravena, aby mezinárodní koalice proti Daeši (arabská zkratka pro IS, pozn. ČTK), které se účastníme v rámci operací v Iráku a Sýrii, bojovala také proti Hamásu,“ citovala agentura Reuters z Macronova vyjádření po jeho jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem v Jeruzalémě.
Teroristická organizace Islámský stát v letech 2013 až 2017 ovládala rozsáhlá území v Sýrii a Iráku. Součástí Spojenými státy vedené koalice, jejímž cílem je odstranit hrozbu pocházející ze strany IS, jsou desítky zemí včetně České republiky či řady arabských států na Blízkém východě.
Rozšíření koalice je podle Macrona v zájmu bezpečnosti Izraele i několika s ním sousedících zemí, které jsou ohrožovány „stejnými skupinami“.
„Boj musí být nemilosrdný, ale ne bez pravidel, protože jsme demokracie bojující proti teroristům,“ dodal podle agentury AFP francouzský prezident. Apeloval rovněž na to, aby Izrael zajistil „humanitární přístup“ pro obyvatele Pásma Gazy.
Proč Palestinci podporují Hamás?
Palestinské radikální hnutí Hamás, které Izrael i Západ považují za teroristické, vládne Pásmu Gazy už 17 let. Ideologie Hamásu velí zničit Izrael, v minulosti bylo ale hnutí schopno i ústupků.
Macron v úterý přicestoval do Izraele, aby vyjádřil „plnou solidaritu“ Francie s Izraelem po útoku Hamásu ze 7. října, při němž zahynulo zhruba 1400 lidí včetně 30 francouzských občanů.
Izrael od té doby provádí intenzivní bombardování Pásma Gazy a připravuje se na možnou pozemní ofenzivu. Podle úřadů Pásma Gazy, které ovládá Hamás, zahynulo při izraelském ostřelování už téměř 5800 lidí.