Článek
„V ekologických regulacích jsme před Američany, Číňany i kteroukoliv jinou světovou mocností,“ prohlásil Emmanuel Macron při svém čtvrtečním projevu v Elysejském paláci. A protože má Evropská unie náskok před svými sousedy, potřebuje nyní stabilitu pro svůj průmysl a neměla by zavádět další změny pravidel. Jinak bude ohroženo financování projektů, řekl Macron v projevu o „zeleném průmyslu“.
Jeho slova vyvolala mezi ekology poprask. Hlava státu ráda mluvívá o potřebě bojovat s klimatickými změnami a na světových summitech se v tomto směru Macron prezentuje jako jeden z politických vůdců. Čtvrteční slova tomu však spíš odporují.
„Macronův ‚skvělý‘ plán pro ekologii? Udělat pauzu. Přestaňte reformovat. IPCC každoročně zveřejňuje zprávu s názvem Všechno je v pořádku,“ ironizoval na sociálních sítích poslanec Damien Maudet.
Jeho kolegyně ze strany Zelených (EELV) Christine Arrighiová rovnou napsala, že je Macron „nezralý teenager, který vládne Francii“.
Šéfka Zelených Marine Tondelierová se pak pozastavila nad tím, že zatímco lidé žádají od Macrona pauzu v penzijní reformě, prezident jim místo toho nabídne pauzu v přijímání ekologických zákonů.
Poslankyně Sandrine Rousseauová zas připomněla, že Francii nyní trápí „neuvěřitelné sucho“, které bude nejspíš pokračovat i v létě. Macronova slova proto označila za nezodpovědná. Míra ekologických regulací by se podle ní neměla zastavovat, naopak by měla vzrůst.
Zpráva o stavu klimatu v Evropě
Teploty v Evropě se oproti celosvětovému průměru za posledních 30 let zvýšily více než dvojnásobně, tvrdí Světová meteorologická organizace.
Uplatňování norem a výroba v Evropě
Elysejský palác však tvrdí, že Macron svým prohlášením nijak neustupuje od ambiciózních ekologických cílů.
„Říká, že máme nejambicióznější evropskou ekologickou legislativu na světě a že ji už musíme uplatňovat a vyrábět doma podle těchto norem. Cílem prezidenta republiky je opětovná industrializace Francie. Toho bude dosaženo výrobou zboží šetrného k životnímu prostředí spíše na naší půdě než mimo Evropu, kde jsou nižší environmentální omezení,“ citoval server Huffington Post nejmenovaný zdroj z Elysejského paláce.
„Nechceme být jen zeleným trhem, ale i ekologicky vyrábět na našem území,“ vysvětlil prezident v projevu k ministrům, poslancům, šéfům velkých podniků i odborářům a zástupcům neziskových organizací.
Podívejte se, jak se sucho na jaře podepsalo na francouzské krajině:

Pohled na starou kapli v nádrži Serre-Ponçon, která se nachází v alpském departementu Hautes-Alpe. Dlouho platila za největší zásobárnu sladké vody v západní Evropě. Takhle vypadá v těchto dnech. (Snímek z 30. března 2023.)

Jezero Serre-Ponçon na snímku z 16. března.

Letošní zima byla ve Francii nejsušší od roku 1959. Na snímku jezero Serre-Ponçon, 30. března.

Na snímku jezero Serre-Ponçon, 30. března.

Před alarmujícím stavem podzemních vod varoval francouzský ministr životního prostředí Christophe Béchu už na začátku března. Na snímku vyschlá řeka Verdouble v departmentu Pyrénées-Orientales, 27. března.

Ve zhruba 25 departementech nyní platí některá z úrovní varování před nedostatkem vody. (Na snímku z 27. března je vidět jezero Saint-Cassien.)

Vyschlé jezero ve francouzské obci Besse sur Issole, vyfoceno 6. března v jižní Francii.

Vyschlé jezero ve francouzské obci Besse sur Issole, vyfoceno 6. března v jižní Francii.

Vyschlá řeka Issole, vyfoceno 6. března v jižní Francii.

Plachetnice na odkrytém dně přehrady Montbel ve francouzském Leranu, vyfoceno 1. března.

Srovnání úrovně hladiny vody v přehradě Montbel v jižní Francii 17. února 2021 a 5. března 2023 (vpravo).

Odkryté dno jezera přehrady Montbel ve francouzském Leranu, vyfoceno 1. března 2023.

30. března představil francouzský prezident Emmanuel Macron nový národní plán hospodaření s vodou, který se týká všech odvětví. (Na snímku přehrada Montbel, 1. března.)

Plán slibuje snížení spotřeby vody ve všech odvětvích o deset procent do konce desetiletí. Docílit toho chce kromě prostého šetření vodou také investicemi do recyklace odpadních vod, transformací zemědělství a rychlejší renovací vadného potrubí, ze kterého voda uniká. (Na snímku přehrada Montbel, 1. března.)

Vláda také zahrne vodu do systému Ecowatt, aby každý věděl, jak má svoji (spotřebu) přizpůsobit aktuální situaci. (Ecowatt je francouzský systém a mobilní aplikace pro úsporu energií, který uživatele informuje o situaci v elektrické síti a doporučuje, jak plánovat spotřebu energie při vyšším odběru.) Na snímku přehrada Montbel, 1. března.

Transformace francouzského zemědělství bude podle prezidenta spočívat ve zvýšení potenciálu krajiny udržet vodu díky křovinám nebo stromům, „kde to bude možné“, a v zavedení „inteligentních zavlažovacích systémů“. (Na snímku přehrada Montbel, 1. března.)

Změny v zemědělství však podle Macrona nebudou souviset jen s vodou, ale i s půdou, jejíž charakter se vlivem klimatické změny mění, uvádí stanice TF1. (Na snímku přehrada Montbel, 1. března.)
Podle Lorette Philippotové z organizace Přátelé země vyslal Macron „znepokojivý a katastrofální signál“ před blížícími se evropskými volbami. Právě postoj k evropské Zelené dohodě se totiž jeví jako jedno z hlavních témat ve volbách v příštím roce.
„Když mluvíme o ekologických normách, mluvíme o normách, které mají chránit zdraví Evropanů, jejich životní prostředí, mají pomoci čelit následkům této změny klimatu, které jsou nevratné,“ připomněla Philippotová pro FranceInfo s tím, že Francie byla už dvakrát odsouzena za klimatickou nečinnost. „Prezident mluví spíš jako prezident MEDEF (spolek sdružující největší francouzské firmy, pozn. red.) než jako prezident Francie,“ dodala.