Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko omilostnil dalších 37 lidí, které soudy východoevropské země dříve uznaly vinnými z extremismu. Napsala to běloruská státní agentura Belta. Lidskoprávní organizace Vjasna je označila za politické vězně odsouzené za protesty. Od začátku července se podle ní jedná o čtvrtou vlnu amnestií pro odsouzené z politických důvodů, přičemž z věznic vyšlo 115 lidí.
Šest z nyní omilostněných jsou ženy, píše Belta. Někteří propouštění lidé podle ní trpí chronickými nemocemi, jsou invalidní nebo senioři. „Všichni učinili pokání a požádali o příležitost dostat se z vězení a vést zákonný způsob života,“ píše státní agentura, podle níž Lukašenko podepsal příslušný dekret v předvečer Dne národní jednoty. Jména propuštěných neuvádí, nesdělila je ani Vjasna.
Vjasna upozorňuje, že v zemi je přes 1340 lidí vězněných z politických důvodů. Patří mezi ně například její zakladatel a nositel Nobelovy ceny za mír Ales Bjaljacki nebo opoziční představitelka Maryja Kalesnikavová. Exilová opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská už dříve upozorňovala, že mnoho běloruských politických vězňů nemůže komunikovat s vnějším světem a není známo, zda jsou živí, nebo mrtví. Podle Vjasny za mřížemi zemřelo v posledních několika letech šest lidí vězněných z politických důvodů.
Lukašenko podle agentury Reuters existenci politických vězňů v zemi popírá. Minulý týden autoritářský vůdce řekl, že mezi dříve propuštěnými byli lidé nemocní nebo „blázniví“ a budou pod dohledem bezpečnostních složek. Běloruská média už dříve o omilostněných psala, že někteří jsou vážně nemocní. Týká se to kupříkladu opozičního politika a někdejšího prezidentského kandidáta Ryhora Kastusjova, jemuž lékaři diagnostikovali rakovinu, nebo novinářky Ksenije Luckinové, která má nádor na mozku.