Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko se podle průzkumů znovu stane prezidentem Běloruska, údajně získal 87,6 procent hlasů. Informaci přinesla agentura Reuters, výsledek vyplývá z exit pollu odvysílaného státní televizí.
Volební komise uvedla, že hlasování se zúčastnilo 81,5 procent z téměř 6,9 milionů oprávněných voličů. Lukašenko v tiskové konferenci, která probíhala během voleb, podle Reuters uvedl, že někteří jeho političtí oponenti „dobrovolně odešli do vězení“.
České Ministerstvo zahraničních věcí označilo volby v příspěvku na sociální síti X za „ostudné a nelegitimní“. „Takzvané ´prezidentské volby´v Bělorusku byly jen fraškou režimu, který vládne represí a strachem. Česko stojí za demokratickými silami Běloruska a znovu důrazně vyzývá k propuštění všech politických vězňů. Běloruský lid si zaslouží svobodu,“ uvedlo.
Evropská unie prezidentské volby v Bělorusku odmítla, napsala agentura AP. „Dnešní falešné volby v Bělorusku nebyly ani svobodné, ani spravedlivé,“ uvedla v prohlášení šéfka zahraniční politiky EU Kaja Kallasová a eurokomisařka Marta Kosová. V prohlášení dále naléhaly na vládu země, aby propustila politické vězně, jejichž počet se odhaduje na více než 1000.
EU dále pohrozila, že proti Bělorusku zavede nové sankce. Mezi důvody zařadili představitelé Unie také fakt, že země znemožnila Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě volby sledovat. Přesnou podobu sankcí zatím nezmínili.
Sedmdesátiletý Lukašenko se do čela Běloruska postaví posedmé, poprvé se prezidentem stal v roce 1994. Je blízkým spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina, země úzce spolupracují i ohledně ruské invaze na Ukrajinu.
USA i Evropská unie již před volbami prohlásily, že hlasování nemůže být svobodné ani spravedlivé kvůli zákazu nezávislých médií a utlačování opozice. Přední opoziční představitelka Sviatlana Tsikhanouskaya volby označila za „frašku“, připomíná britský deník The Guardian.