Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Británie uznala svrchovanost Mauricia nad Čagoskými ostrovy, vzdáleným, ale strategicky důležitým souostrovím v Indickém oceánu. Británie a Mauricius se o území přely několik desetiletí. O dohodě společně informovali premiéři obou zemí Keir Starmer a Pravind Jugnauth, uvedla stanice BBC.
Součástí Čagoských ostrovů je tropický atol Diego García, který britská a americká vláda používají jako vojenskou základnu. Součástí dohody je i právo používat tuto vojenskou základnu nejméně dalších 99 let.
Mauricius nyní může zahájit program přesídlování původních obyvatel na Čagoské ostrovy, s výjimkou vojenské základny na ostrově Diego García.
„Dohoda vyřeší křivdy minulosti a prokáže závazek obou stran podporovat blaho obyvatel Čagoských ostrovů,“ uvedli premiéři ve společném prohlášení. Obě země budou „spolupracovat v oblasti ochrany životního prostředí, námořní bezpečnosti, boje proti nelegálnímu rybolovu, nelegální migraci a obchodování s drogami a lidmi“. Británie se také zavázala Mauriciu poskytnout finanční podporu a granty k realizaci strategických projektů.
Jednání o nezávislosti tehdejší britské kolonie Mauricius se konala v roce 1965 v Londýně. Zástupci Mauricia se později obrátili na Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu s tvrzením, že Británie těsně před vyhlášením nezávislosti jejich země souostroví účelově oddělila, což odporuje chartě OSN. Tvrdili také, že Britové při vyjednávání o rozdělení jejich země používali výhrůžky a politický nátlak. Soud jim v roce 2019 dal za pravdu a vyzval Británii, aby se Čagoských ostrovů vzdala.