Článek
Česká republika přesvědčuje své partnery, aby co nejvíce podporovali Ukrajinu, která se od února brání ruské ozbrojené agresi. Novinářům to v Kyjevě řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský po setkání se svým ukrajinským protějškem Dmytro Kulebou.
Účastníci středečního kyjevského jednání se shodli, že Ukrajina musí válku s Ruskem vyhrát a také, že musí zvítězit demokratický řád.
„Tvrdě každý den pracuji na tom, abych přesvědčil naše partnery, že mají pomáhat Ukrajině co nejvíce,“ prohlásil Lipavský a připomněl, že Česko patří v Evropě ohledně pomoci Ukrajině mezi lídry. „Vysvětluji partnerům každý den, že žádná agrese nemůže být zastavena usmiřováním,“ dodal český ministr zahraničí.
„Podpora Ukrajiny není charita, ale pragmatické rozhodnutí,“ zdůraznil Kuleba, podle kterého je vítězství Ukrajiny ve vlastním zájmu evropských zemí.
Podle Lipavského západní země podcenily „ruské agresivní záměry“ tím, že dlouho nechtěly vidět pravou povahu režimu prezidenta Vladimira Putina. „Ukazujete nám, že stojí za to bojovat za hodnoty, v něž věříte. My na Západě na to někdy máme sklon zapomínat,“ dodal směrem ke Kulebovi.
Lipavský přijel do Kyjeva s rakouským kolegou Alexanderem Schallenbergem, kvůli covidu-19 naopak na poslední chvíli cestu zrušil slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok.
V tomto takzvaném slavkovském formátu trojice ministrů zahraničí navštívila Ukrajinu naposledy začátkem února, jen dva týdny před zahájením ruské invaze. Spolu byli také v dubnu v Moldavsku.
Na programu má Lipavský ještě setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Česko poskytuje kromě politické také humanitární a vojenskou pomoc Ukrajině, které dodalo řadu těžkých zbraní. Patří rovněž mezi země, které v přepočtu na obyvatele přijaly nejvíce ukrajinských uprchlíků.
Lipavský při cestě do Kyjeva uvedl, že chce, aby ČR využila svého půlročního předsednictví v Evropské unii a co nejvíce vnesla do evropského veřejného prostoru téma poválečné rekonstrukce Ukrajiny.
Česko a Ukrajina podle Lipavského zahájily jednání na společném memorandu, které by mělo zahrnovat veškeré dosavadní bilaterální aktivity a spolupráci obou zemí. Bližší informace by měly být zveřejněny v blízké době, dodal Kuleba.
Ukrajině, která v červnu získala status kandidáta členství v Evropské unii, chce Česko pomoci v jejím integračním procesu, řekl Lipavský.
Lipavský uvedl, že nejede na Ukrajinu s nabídkou konkrétní nové pomoci, neboť ČR podle něj pomáhá dlouhodobě. Odmítl také, že by Česko nemuselo být s ohledem na tenčící se armádní zásoby schopno do budoucna zachovat současnou úroveň vojenské podpory.
Schallenberg vnímá cestu do Kyjeva jako „středoevropský signál solidarity“ s Ukrajinou napadenou Ruskem. „Nenecháme vás ve štychu,“ řekl rakouský ministr novinářům na adresu ukrajinských představitelů. Na Ukrajině jde podle něj o obranu světového řádu založeného na pravidlech, v opačném případě se svět začne řídit „zákonem džungle“.
Od začátku ruské invaze 24. února navštívil Ukrajinu z vrcholných českých představitelů v polovině března premiér Petr Fiala, o měsíc později ho následoval předseda Senátu Miloš Vystrčil.
Válka na Ukrajině
Podívejte se, jak pomoci Ukrajině. Reportéři Seznam Zpráv se už pošesté vydali na Ukrajinu, podívejte se na jejich očitá svědectví z válkou zmítané Ukrajiny. Seznam Zprávy v ukrajinštině (praktické informace, zprávy, příběhy) – Українські новини.
- Jak postupuje ruská armáda: VÁLKA V MAPÁCH
- Podívejte se, kolik lidí našlo azyl ve vaší obci: UPRCHLÍCI V DATECH
- Satelitní záběry odhalují kulturní zkázu na Ukrajině: FOTKY
- Záběry ze sabotáže dvou bitevních vrtulníků v Rusku: VIDEO
- Rusko maří ukrajinskou ofenzivu vlastním útokem jinde: ZPRÁVY Z BOJIŠTĚ
- Proč je Ukrajina pro Rusko tak důležitá: UKRAJINA V DATECH
To nejdůležitější k dění na Ukrajině shrnujeme každý všední den v newsletteru Tečka. Přihlaste se k odběru.