Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Premiéři Japonska a Číny Fumio Kišida a Li Čchiang a prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol v pondělí vyzvali k větší vzájemné spolupráci, píše agentura Reuters. Lídři trojice východoasijských zemí se sešli v Soulu na prvním summitu v tomto formátu po téměř pěti letech.
Li Čchiang japonskému a jihokorejskému lídrovi řekl, aby „neproměňovali ekonomické a obchodní záležitosti v politické hry nebo bezpečnostní otázky a odmítli protekcionismus a oddělování nebo narušování dodavatelských řetězců“. Summit podle něj znamená nový začátek pro trojici zemí, které mají zásadně odlišné postoje v klíčových otázkách, jako jsou vztahy se Severní Korejí či Ruskem.
Kvůli neshodám na mezinárodním poli bude podle expertů na dnešním summitu pro lídry obtížné najít shodu, píše agentura AFP. Lídři v závěrečném prohlášení uvedli, že chtějí „pokračovat ve snaze o politické řešení“ vedoucí k odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Na poloostrově přitom vlastní tento typ zbraní jen KLDR. „Denuklearizace Severní Koreje a stabilita na Korejském poloostrově jsou ve společném zájmu všech tří zemí,“ uvedl podle AFP Kišida.
Severní Korea stanovisko trojce lídrů odsoudila a jejich společné prohlášení po vzácném summitu v Soulu označila za „závažnou politickou provokaci“, která porušuje její svrchovanost, píše agentura Reuters. Taková diskuse je „urážkou, která se nikdy neodpouští, a vyhlášením války Korejské lidově demokratické republice (KLDR)“, reagoval mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí. Takový krok popírá nedotknutelnou svrchovanost Severu a ústavu odrážející jednomyslnou vůli všeho korejského lidu, dodal.
O vlivu raket z KLDR
Obrana proti některým raketám z KLDR bude pro Ukrajinu obtížná a v mnoha případech nejspíše nemožná.
Přesto byla atmosféra trojstranného jednání „velmi konstruktivní“, uvedl mluvčí japonského ministerstva zahraničí. Státy se mimo jiné ve společném prohlášení shodly na tom, že urychlí vyjednávání o dohodě o volném obchodu. Tyto rozhovory podle agentury Kjódó ustrnuly na začátku roku 2020 kvůli pandemii covidu-19.
„Navzdory obtížím spojeným s organizací tohoto summitu je nepravděpodobné, že povede k významným diplomatickým výsledkům,“ píše se v úvodníku jednoho z jihokorejských deníků. Podle něj je však důležité, že se setkání uskuteční, protože představuje „jediný pravidelný komunikační kanál“ mezi Japonskem a Korejí, spojenci USA, a čínským ministerským předsedou.
Severní Korea o jaderných zbraních
Severní Korea je proti válce, ale pokud na ni Jižní Korea zaútočí jako první, bude muset odpovědět jadernými zbraněmi. Podle agentury Reuters to prohlásila Kim Jo-čong, vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una.
Prezident Koreje a premiéři Japonska a Číny spolu jednají poprvé od roku 2019. Čína je největším obchodním partnerem Severní Koreje a také silným diplomatickým spojencem. V minulosti odmítla odsoudit zbrojní testy Pchjongjangu a kritizovala společné manévry mezi Spojenými státy a Jižní Korejí.
Peking je zároveň nejvýznamnějším spojencem Ruska od doby, co se od Moskvy odvrátil Západ v souvislosti s její invazí na Ukrajinu v únoru 2022. Čína kritizuje protiruské sankce západních zemí a odmítá ruskou vojenskou agresi na Ukrajině jednoznačně odsoudit.