Hlavní obsah

Libye ukončila činnost deseti mezinárodních organizací, viní je z nepřátelství

Foto: Charly Kasereka

Mezi vyhoštěnými organizacemi jsou i Lékaři bez hranic (MSF). Ilustrační snímek.

Ministerstvo vnitra Libye viní mezinárodní organizace z „nepřátelského činu“. Jejich cílem je údajně změnit demografické složení země a ohrozit rovnováhu země tím, že přesídlí migranty afrického původu do Libye.

Článek

Libye ukončila činnost deseti mezinárodních organizací, které viní z „nepřátelských aktivit“, zejména z toho, že chtějí v zemi „usadit migranty“ ze subsaharské Afriky. Informovala o tom dnes BBC. Krok libyjské vlády odsoudili zástupci z evropských států a OSN. Mezi vyhoštěnými organizacemi jsou například Lékaři bez hranic (MSF), Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) nebo Norská rada pro uprchlíky (NRC).

„Plán na přesídlení migrantů afrického původu do naší země představuje nepřátelský čin. Jeho cílem je změnit demografické složení země a ohrozit rovnováhu libyjské společnosti,“ tvrdil na tiskové konferenci Sálim Ghaís z Úřadu pro vnitřní bezpečnost, která spadá pod ministerstvo vnitra. Podobné prohlášení učinilo před dvěma lety Tunisko, které poté čelilo nařčení z rasismu, píše BBC.

Obě země představují významné tranzitní místo pro řadu obyvatel afrických států na cestě do Evropy. Od pádu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 se tato severoafrická země potýká s politickou nestabilitou. V Libyi tak v současnosti stále fungují dvě vlády. Jedna sídlí na východě země, druhá vládne ze západu. Tato situace nahrává vzniku četných ozbrojených skupin a obchodu s lidmi.

Rozhodnutí o konci některých neziskových organizací učinila vláda, která sídlí v metropoli Tripolis na západě země. Organizace, kterých se nynější nařízení vlády týká, svou práci v zemi obhajují a varují před následky kroku pro řadu lidí pobývajících v Libyi. UNHCR upozornil, že nepomáhá „migrantům“, ale „uprchlíkům“.

O zneužívání lidí, kteří pocházejí z jiných afrických států, v Libyi existují četné zprávy. Sexuální zneužívání se podle neziskové organizace Libya Crimes Watch odehrává i ve státních migračních zařízeních. Země nepodepsala ženevskou Úmluvu o právním postavení uprchlíků z roku 1951 a na uprchlíky a zájemce o azyl tak místní úřady pohlížejí jako na „nelegální migranty“.

Doporučované