Článek
Kvůli stávce personálu aerolinek Ryanair a easyJet bylo v sobotu zrušeno 15 letů do Španělska či z něj a dalších 175 letů bylo zpožděno. Zaměstnanci již navíc oznámili data pro další protesty.
Velké potíže, které na začátku prázdnin sužují řadu evropských letišť, tak pokračují.
Stávku personál naplánoval na celkem 12 červencových dní – od 12. do 15. července, od 18. do 21. července a od 25. do 28. července, a to na deseti španělských letištích, kde irská společnost Ryanair působí. Důvodem k nespokojenosti zaměstnanců jsou prý pracovní podmínky a mzdy.
„Po šesti dnech stávky jsme byli nuceni vyhlásit další, protože společnost není ochotna naslouchat svým zaměstnancům a raději nechá tisíce cestujících uváznout, než aby zasedla k jednání o dohodě podle španělských zákonů,“ uvedla mluvčí španělského odborového svazu USO Lidia Arasanzová.
Společnost není ochotna naslouchat svým zaměstnancům a raději nechá tisíce cestujících uváznout, než aby zasedla k jednání.
Kolem 450 letušek a stevardů easyJetu zase požaduje, aby se jejich pracovní podmínky vyrovnaly ostatním kolegům v Evropě. Protestovali kvůli tomu od pátku přes celý víkend a další stávky chystají od 15. do 17. a od 29. do 31. července.
V sobotu ráno byl zrušen také každý pátý let z hlavního pařížského letiště Charlese de Gaullea. V posledních dnech však stávky probíhaly i ze strany palubního personálu firmy Ryanair v Belgii, Portugalsku nebo Itálii. Nízkonákladová letecká společnost nicméně uvedla, že za minulý víkend tyto akce ovlivnily méně než 2 % letů.
Od začátku stávky zaměstnanců Ryanairu však bylo podle odborového svazu USO zrušeno „více než 200 letů“ a „téměř 1000“ dalších bylo zpožděno.
Jednání o mzdách zaměstnanců probíhá i na sever od nás – skandinávský dopravce SAS a jeho piloti potvrdili, že rozhovory na toto téma plánují vést do pondělí. Kdyby jednání selhalo, téměř 1000 pilotů v Dánsku, Švédsku a Norsku je podle odborů opět připraveno stávkovat. Podle SAS by tím mohlo každý den přijít ke komplikacím asi 30 000 cestujících.
S takzvanou varovnou stávkou se pak již v pátek potýkalo i hamburské letiště a jejím spouštěčem byla rovněž nespokojenost se mzdami. Mluvčí letiště nicméně uvedla, že stávka neměla na provoz letiště žádný vliv. Podle pátečních informací odborového svazu Verdi se do stávky už ráno zapojilo 30 až 40 pracovníků.
Letecké odvětví se na počátku letní sezony potýká vedle stávek i s nedostatkem zaměstnanců, který způsobila primárně covidová pandemie. V pátek pak provoz na řadě letišť po celém světě, i v Praze, zkomplikoval výpadek systému pro odbavení cestujících.